- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2716
Prosím o informaci, zda je nutné mít zajištěný souhlas bytového družstva (BD) s ohlášením trvalého bydliště v následujících scénářích:
1) jsem nečlen BD, podnájemce, mám smlouvu s členem BD (byt mi tedy pronajímá člen BD)
2) jsem nečlen BD, nájemce, mám smlouvu s bytovým družstvem (byt mi tedy najímá přímo BD)
Musí být souhlas s ohlášením trvalého bydliště a případné sankce za neohlášení trvalého bydliště uveden ve stanovách BD nebo jiných dokumentech? Může být sankce za nahlášení trvalého pobytu třetí osobě bez předchozího souhlasu představenstva BD popř. umožnění registrace trvalého pobytu takové osobě v budovách BD uvedena pouze v platebním řádu, schváleným členskou schůzi BD? Vychází požadavek souhlasu BD s ohlášením trvalého bydliště z nějakého právního předpisu? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2756
V poučení u úředního rozhodnutí se píše, že proti tomuto rozhodnutí je možné se odvolat do 15 dnů ode dne doručení tohoto rozhodnutí. Otázka: Počítá se těch 15 dnů ode dne vhození zásilky do schránky adresáta, vzhledem k tomu že nebyl na adrese zastižen osobně, anebo od převzetí zásilky adresátem na poště? Příklad: doručeno do schránky (adresát nezastižen) 25. 2. 2025, převzato adresátem na poště 4. 3. 2025. Který den je tedy poslední možný pro podání odvolání.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2060
Mají mě vyřadit z úřadu práce, protože jsem zapomněla nahlásit jednu brigádu z března 2024, byl to jen jeden den, úplně mi to vypadlo. A ještě, byla jsem vedená v evidenci půl července 2024, pak v prosinci 2024 a pak nově v lednu 2025 do teď. Oznámili mi před pár dny, že to někde vyštrachali a že jsem jim to zatajila. Absurdní. V červenci jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti, takže ji budou chtít vrátit. Nemám z čeho. A paní na úřadě mi řekla, že to nikoho nezajímá a vůbec se mnou jednala, jako bych spáchala nějaký hrozný zločin. Můžete mi prosím poradit? Co s tím můžu dělat? Děkuji. S pozdravem Žaneta Kejzlarová.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 1766
Koupila jsem pozemek pro výstavbu rodinného domu. Dle územního plánu je v pásmu výstavby RD. Jelikož k pozemku není přístup z komunikace, tak mi majitel sousedního pozemku zřídil služebnost pro ZTV, jízdy a chůze. Tato služebnost je zanesena na katastru nemovitostí ČR. Pozemek se služebností odkoupil nový majitel. Požaduje na mně, abych zrušila služebnost na jeho pozemku, s tím já nesouhlasím. Na mém pozemku, přes pozemek se služebností, provádím údržbu. Na mém pozemku budu stavět asi do 6 let. Pokud podá žalobu k soudu , může soud tuto služebnost rozsudkem zrušit. Předem děkuji, Dana
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Michaela Veselá
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2323
Zaslal jsem stížnost na způsob vyšetřování (mého pokousání psem) policií. Stížnost a žádost o dohled nad vyšetřováním jsem odeslal na:
- krajské ředitelství policie
- okresní státní zastupitelství
Mají nějakou povinnost mne odpovědět a v jaké lhůtě? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 1858
V portálu dopravy jsem zjistila, že mám na sebe vozidlo, které jsem před 8 lety (2017) prodala bez smlouvy. Kontaktovala jsem kupujícího, aby napsal zpětně smlouvu a nechce se mnou komunikovat, ani mi sdělit, kde auto je. Auto je stále na mě napsané a nevím jak to na úřadě zrušit. Ani na úřadě, ani na odboru životního prostředí mi neporadili, co s takovou situací. Prý na to zákony nesahají, abych zrušila vozidlo, které nemám a nemám ani smlouvu. Na autě není technická a neplatí se ani celou dobu povinné ručení. Moc prosím o radu, jak tuto situaci zastavit a vyřešit, aby se vozidlo zrušilo a nebyla jsem majitelem. Oficiálně. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2505
Potřebovala bych přepsat vozidlo na sebe, problém ale je, že je psané na bývalého přítele. Ten se na začátku konfliktu vrátil na Ukrajinu a aktuálně není schopný zařídit úředně ověřený podpis (je na frontě). Po zprávách je ale ochotný potvrdit, že auto je moje. Po komunikaci s registrem vozidel jsem zjistila, že místo ověřené plné moci je možnost mít i rozhodnutí soudu. Problém je, že ale vůbec netuším, co pro to udělat a co to obnáší. Dokážete s tímto poradit?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2106
Řešíme problematiku likvidace vozíku po zemřelém otci (zemřel v r. 1998), na který bylo zapomenuto v dědickém řízení, takže je psaný stále na jeho jméno. V současné době je vozík ve stavu určeném k likvidaci, ale odhlásit ho může pouze jeho (zemřelý) majitel. Mohu poprosit o radu, jak v tomto případě postupovat? Děkuji za Vaši odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 3193
Mám vlastní pozemek, na kterém mám mobilní dům, k domu nám bylo přiděleno číslo popisné i evidenční. Chtěli jsme se přihlásit k trvalému pobytu a narazili jsme na problém, prý to nejde. Bylo nám sděleno paní, která sedí na úřadě, že musí být zapsáno v katastru, jenže mobilní dům se do katastru nezapisuje. I přesto, že mám všechny náležitosti, paní nás nechce přihlásit a to ani na úřadě města Plzně. Máme se přihlásit tam, kde jsme bydleli, ale potom nevím k čemu jsme se stěhovali a kupovali dům. Nechápu, buď paní evidentně nechce nebo někde děláme nebo máme chybu na naší straně? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2090
2021 jsme se manželem rozvedli (dohoda i co se rozdělení SJM týče) dotaz se týká nemovitosti (dům), kdy na jeho návrh byl v mém 100% vlastnictví (nikdy za něj nic neplatil, stále platím hypotéku), nedošlo však k přepisu na katastru, ve lhůtě 3 let. Chtěla jsem přepsat nedávno, narazila jsme na tento problém a podmínkou bylo, aby opět podepsal darovací smlouvu a že jsem já výlučným vlastníkem. Učinil tak na poště - úředně ověřený podpis. Zaslala jsem na katastr. Týden poté bývalý manžel napsal na katastr nemovitostí ČR, že odvolává svůj podpis, že si neuvědomoval co podepisuje. Na dopis na katastr i napsal, že dále souhlasí s naší dohodou, ale ta je podmíněna plněním 3. osoby (mého otce - který mu dle něj před rozvodem slíbil nějaké finance, že jakmile mu zaplatí, přepíše nemovitost jak bylo řečeno dříve). Dotaz zní - může jen tak někdo zrušit platnost úředně ověřeného podpisu, což byla podmínka z katastru, abych dodržela, že si tam doma napíše, že bezmyšlenkovitě něco podepsal? K čemu by pak taková váha úředně ověřeného podpisu byla, kdyby si každý mohl toto rozmyslet a sám si to napsat. Je možnost, že by získal polovinu nemovitosti, když mám od něj již 2x podepsáno, že nemovitost je pouze v mém vlastní (poprvé při rozvodu na jeho návrh) podruhé podpis na poště. Prosím o nějaký odkaz na judikaturu nebo rozhodnuti pokud by bylo možné. Děkuji Pavlína.












