1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Jsem jedinou majitelkou bytu, ve kterém žiji s ex partnerem a naším synem (syn 4 roky). Partner má v bytě uveden trvalý pobyt a odmítá se odstěhovat. Nemáme spolu žádnou smlouvu a nic. Je možné, abych mu odhlásila trvalý pobyt a vystěhovala bez jeho souhlasu? Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Trvalý pobyt jiné osoby lze odhlásit proti její vůli jen pokud v bytě nebydlí, což není Váš případ. Na základě odhlášení trvalého pobytu nejste oprávněna jej proti jeho vůli vystěhovat, trvalý pobyt má pouze administrativní charakter, tj. neopravňuje k užívání nemovitosti a jeho zrušení tak nemá na tuto věc vliv.
Zde je nejdříve potřeba, aby byt vyklidil – tj. písemně jej vyzvěte k vyklizení bytu, jelikož jej obývá neoprávněně (bez smlouvy). Pokud nebude na výzvu řádně reagovat, můžete se domáhat vyklizení bytu soudní cestou.
Následně pak budete moci i zrušit jeho trvalý pobyt (tj. poté, co byt opustí).