V příloze zasílám výňatek ze smlouvy a chci se zeptat, zda je takto formulovaná inflační doložka platná a zda nám pronajímatel může zvednout nájemné i dle § 2249 (pokud by byla inflační doložka platná), který je tam také zmíněn. Předem děkuji za odpověď.
Majitelka bytu nad nás, po nevhodných úpravách podlah, nastěhovala mongolskou komunitu a neřekla jim, že jsou tu podlahy bez izolací. Upozornili jsme ji SMS, že se nám výrazně zhoršila akustika. Dupot, běhání třískání do podlah a našeho stropu je zničující. Majitelka na nás do mobilu řvala, že si musíme zvyknout /20 let tu bydleli lidé v klidu, respektovali specifika starého paneláku z 60. let, koberce nebo nové podlahy/. Týden nic neudělali, tak jsme šli poprosit ty cizince, nerozuměli, tak jsme jim dali lístek s větou do překladače. Po týdnu přijela majitelka s policií s vylhanými info. Majitelka s matkou je zmanipulovala, aby nás zastrašovali, že si nesmíme na nájemníky stěžovat. Byli jsme tak vystresovaní, že jsme skončili u lékaře. Dodnes nespím, vše se mi neustále vrací. Nad námi duní 120kg chlap, honí se tam, návštěvy a halasný hovor, běhající až do 11h, sousedi si na ně opakovaně stěžují, bouchají na ně, že to slyšíme i my. Prosíme o radu, cítíme se úplně bezradně, mobily majitelek jsme ze strachu zablokovali. Nikdy jsme se s manželem s takovým neadekvátním jednáním nesetkali. A to jsme vychovali 3 děti k ohleduplnosti, všechny vystudovaly VŠ. Jsme přesvědčení, že na takové "manévry" neměla právo a dodržovat Domovní řád má každý. Ty podlahy neodpovídají zdaleka normám, nejsou izolované zespod ani od stěn, tak se dotek přenáší silně přes strop i zdi. Paní nebyla ochotná ani připustit, že položením lina, na staré hrbaté parkety ozvuk ještě zhoršily, vznikly tam vzduchové průduchy, krom otřesů to navíc cvaká. Můžete nám moc prosím, pomoct radou, jak se toho tlaku (že se nesmíme bránit) vysvobodit? Děkuji. MD
Máme uzavřenou nájemní smlouvu na naše s. r. o. na dobu určitou, do roku 2029. Ukončení nájemní smlouvy pouze dohodou obou stran. Pronajímatel se odmítá domluvit. Bohužel za 8 let se nám několikrát navýšilo nájemné, mimo jiné i o inflaci a už nemůžeme stanovené nájemné hradit. Chceme se přestěhovat co nejdříve do levnějších prostor, které si můžeme dovolit. Jak prosím situaci řešit? Přišlo nám fér, že jsme naši situaci oznámili majiteli komerčních prostor. Je nějaké řešení k tomu, aby firma nezkrachovala kvůli nájemnému? Děkujeme za názor.
Potřebovala bych poradit s ukončením nájmu ze strany pronajímatele. V roce 2018 nájemci (manželé) uzavřeli nájemní smlouvu na dobu určitou na 10 let, tj. do roku 2028. Nyní sdělil pronajímatel nájemci, že mu chce dát výpověď z důvodu, že by chtěl byt užívat sám - žádný jiný závažný důvod nemá, nájemce platí vše včas a v plné výši. Ve Smlouvě je zapsán možný zánik nájmu takto: "Nájem končí také písemnou výpovědí z důvodů a za podmínek uvedených v občanském zákoníku. Výpovědní lhůta činí 3 měsíce a počíná prvním dnem měsíce následujícího po měsíci, v němž byla doručena." Nájemce - paní - je nyní v takové situaci, že ji opustil manžel a byt obývá sama, ale i nadále platí vše tak, jak má a v plné výši. Lze v tomto případě ze strany pronajímatel výpověď nájemci dát? V občanském zákoníku je uvedeno, že pronajímatel může uplatnit pouze důvody, které spočívají na straně nájemce (např. hrubé porušení povinností, trestný čin proti pronajímateli) nebo z důvodu veřejného zájmu (např. rozhodnutí stavebního úřadu o odstranění stavby). Děkuji za odpověď.
Po zemřelém manželovi mi bylo řečeno, že smlouva na byt na dobu neurčitou automaticky přechází na manželku. Po změně vlastníka, je prý smlouva na byt, který byl na manželovo jméno neplatná. Chtějí mi dát novou smlouvu na dobu určitou, navýšenou o tržní nájemné. Nejedná se o 20 procent, ale o sto a víc procent. Ptám se zda platí paragraf 2222 od. 1, zda pronajímatel jedná protiprávně. Byt máme v užívání od r. 1988, v dobré víře, že je nájem po právu, když manžel zemřel v r. 2009. Vždy řádně platím, žádného nedoplatku jsem nikdy neměla, žádné problémy s pronajímatelem. V roce 1996 jsme 4 podnájemníci bytovku plynofikovali s projektovými dokumentacemi, položili trubky do země, rozvody po domě, plynové kotle, dále jsme zaplatili nová okna, veškeré údržby domu, vše z vlastních prostředků, jen povolení nám dali. Jinak v domě nikdy žádné opravy kromě ucpaného odpadu nedělali. Užíváme byt v pořádku, přesto se ptám co dělat. Děkuji za odpověď.
2/2025 jsme předali dům po výpovědi z nájmu, majitel jej prodal. Majitel si dům zkontroloval, zhodnotil, že je vše v pořádku. Následně jsme probírali kauci - tu mi chtěl poslat do týdne, i když jsem mu říkala, ať ji pošle po vyúčtování služeb. Na to mi řekl, že to nebude řešit. I když jsem mu řekla, že tam může být nedoplatek. Odvětil, že pár stovek nebude řešit. Načež jsme podepsali předávací protokol. Vyplněn jen stroze, ale vyplněn, že bylo předáno. Kauci mi za pár dnů poslal. Ovšem nyní se po měsíci ozval, že je nedoplatek za vodu 1.606 Kč. Normálně by mi nedělalo problém to zaplatit, ale tím, že mi vrátil kauci bez úroků, na které mám za dva roky právo a domluva byla “že to nebude řešit”, tak to platit nechci. Z principu. Jelikož jsme se domluvili, že případný nedoplatek nebude řešit, neřešila jsem ani úroky z kauce. Jak můžu dále postupovat? Musím částku 1.606 Kč zaplatit? Pokud musím, musí mi on poslat úroky z jistoty? Já mám ráda pořádek ve všem, ale tohle mi nepřijde korektní, když domluva zněla jinak. Jak z něj ty úroky dostat (pokud mu budu muset zaplatit nedoplatek za vodu), když ze sebe dělá chytráka, že úroky z jistoty/kauce jsou, dle jeho slov, určitě nějaký blábol. Předem Vám děkuji za odpověď, v příloze zasílám i “předávací protokol”. L.R.
Mám s nájemcem mého bytu od 11/2023 podepsánu nájemní smlouvu. Ta definuje výši platbu nájmu a datum platbu nájmu. Nájemník často nedodržuje termín splatnosti a dokonce posílá nájem o 1.000 Kč nižší. Platí ujednání ve smlouvě?
"4.4. V případě, že nájemce bude v prodlení s úhradou dle odstavce 4.1. a 4.2. a případných nedoplatků vyúčtovaných dle odstavce 4.3. této smlouvy, sjednávají účastníci této smlouvy, že pro tento případ je nájemce povinen zaplatit pronajímateli částku 4.000 Kč za každé jen započaté období 30-ti po sobě jdoucích kalendářních dnů, ve kterých trvá prodlení nájemce s úhradou shora vymezených peněžitých povinností a závazků nájemce či jakékoliv jejich části, a to jako tímto sjednanou paušální náhradu škody vzniklé pronajímateli vynakládání časových a věcných nákladů na právní zajištění z toho plynoucí pohledávky pronajímatele s tím, že výši takovýchto nákladů ani jejich vynaložení není pronajímatel povinen nájemci specifikovat ani prokazovat. Tímto ujednáním není dotčeno právo pronajímatele na úhradu nedoplatku, právo na zaplacení zákonného poplatku či úroku z prodlení, ani právo na náhradu škody způsobené porušením této smluvní povinnosti až do její skutečné výše."
Nebo platí jen poměrná část z té pokuty?
Děkuji velice.
Měla bych dotaz ohledně nájemní smlouvy a rady co teď můžeme dělat a jaké máme možnosti. Jde o to, že bydlíme jako nájemci už spoustu let v areálu výzkumného ústavu, řádně platíme nájem i všechny poplatky. Vždy jsme měli smlouvu na dobu určitou a to má rok, což jsme teď zjistili, že také není v pořádku, že se nesmí dlouhodobě prodlužovat smlouva pouze na rok. No teď jde o to, že v ústavu se zjistili šílené interní problémy, jak asi s penězi, tak i více jiných závažných problémů. Vedení, od kterého nám bylo slibováno, že nová smlouva bude na tři roky, bylo odvoláno. Po této kauze zatím stále žádnou smlouvu nemáme a od 1/2025 jsme bez smlouvy, což je více nájemníků. Podotýkám, že nájemné platíme dál. Moje otázka zní, co teď můžeme dělat, jak přinutit ústav, aby nám smlouvu prodloužil? A jaké jsou možnosti nebo co podniknout v případě, že tedy nemáme nájemní smlouvu a bydlíme dál? Děkuji.
Družstevní byt ve vlastnictví manželů - převod bytu na syna. Je to možné? Jak to lze provést?
Nový předseda SVJ, je v tuto chvíli současně majitelem své firmy, která pro stejné SVJ provádí účetnictví. Chci se proto zeptat, jestli je tento stav ve střetu zájmů. Po zvolení nového předsedu se navýšily roční náklady na účetnictví a odměny členů statutárního orgánu cca 400.000 Kč, což mi přijde přinejmenším podivné. Existuje právní úprava, která zkoumá výši odměn statutárního orgánu? IČO SVJ: 26911299. S pozdravem, majitel bytové jednotky v domě SVJ