Měl bych dotaz ohledně autorských práv, abych případně neporušil nějaký zákon a podobně. Je možné použít literární dílo (povídka, román) v původním jazyce, originále, v tomto případě v angličtině a například pomocí AI technologie vytvořit z původního textu mluvené slovo, tedy video, kde bude tato povídka převyprávěna? Dále bude video doplněno o animovaný příběh, obrázky a podobně v kontextu s povídkou.
Naskenoval jsem originál smutečního oznámení (parte), tzn. nikoliv dokumentu nebo archiválie z knihovny, archivu, webu, apod. , úmrtí v 1. světové válce, za účelem zveřejnění na webových stránkách věnovaných obětem války. Řešíme otázku, zda je možné tento sken zveřejnit:
Naší společnosti přišel email od PicRights, kde nám společnost sděluje, že jsme neměli autorská práva na využití obrázku na našich webových stránkách - na internetu je této problematiky hodně. Obrázek jsme tam měli cca 3 měsíce a byl převzat z online webu. Obrázek se však týkal exhumace masových hrobů, na kterých se podíval i můj zaměstnavatel, na jehož webu byl obrázek zveřejněn.
Můj dotaz se týká poplatků za českou televizi. V roce 2008 jsem se přihlásila k odběru. Platila jsem do roku 2013, kdy jsem se přestěhovala. Chtěla jsem odběr zrušit telefonicky, ale po telefonu mě paní nehezky vynadala, že chci zrušit a neřekla mi nic o tom, že je potřeba zrušit písemně nebo se dokonce hlásit, kde bydlím. Přestěhovala jsem se k rodičům, kde se poplatky platí a tím pádem jsem byla v domnění, že se změnou adresy nic už řešit nemusím.
Jsem učitelka zpěvu a učím i on-line. Dělám pro zájemce on-line kurzy, kde k výuce plánuji využívat i cizí písně. Na nich vysvětluji správnou techniku. Videa dávám na YouTube, kde jsou k dispozici členům kurzu. Jakou smlouvu bych měla podepsat s OSA, aby byla v pořádku autorská práva? Moc děkuji. Irena.
Řešíme odpovědnost za pochybení při rekonstrukci většího objektu kulturního zařízení, na které se vztahovala jako na architektonické dílo autorská práva. Stavba vznikla podle opakovaného prováděcího projektu z roku 1957 (4 x v tehdejší ČSSR). Původní vlastník ho převedl během funkčnosti objektu na jiného vlastníka. Jako nový vlastník jsme se rozhodli objekt významně rekonstruovat / modernizovat.
Mohu pojmenovat restauraci Hobitín a stylizovat (nekopírovat! ) jeho interiér i exteriér do této podoby, aniž bych porušoval autorská práva? Příp. dá se toto nějak obejít užitím opisu např. U Hobita, Hobití nora, Hobitova chaloupka, jak jsem viděl u konkurenčních podniků? Jaké je v takovém případě riziko? Děkuji.
Mám záměr publikovat krátká videa na Youtube shorts popř. na Instagramu se záměrem získat příjem z reklamy za vysoké počty shlédnutí videí. Videa budou obsahovat nějaký obrazový vtip (meme), který získám rovněž z Youtube nebo Instagramu, doplním je o podkresové video získané z volně šiřitelné databáze videí (pexels), popř. o hudbu získanou ze zvukového knihovny Youtube pro volné použití.
Ráda bych se zeptala, zda se jedná o porušení autorských práv v případě, že použiji volně dostupnou metodiku či materiály z placených akreditovaných kurzů k vlastnímu komerčnímu využití? Záměrem je vytvoření programu pro děti společností s ručením omezeným, která nebude zapsána mezi školská zařízení, pouze s volnou živností č. 72 Mimoškolní výchova a vzdělávání.
Chtěla bych se zeptat, zda musím platit rozhlasový poplatek ve výši 45 Kč, když žádný rozhlasový přijímač, vč. radiobudíků, autorádií a jím podobných nevlastním od 1.8.2023. Z tohoto důvodu jsem poplatek zrušila. Vlastním pouze jeden televizor, několik let starý, za který platím České televizi 135 Kč.