Počet stránek ve webu: 38.815

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

2013 jsem měl pracovní úraz ruky. Po ukončení dočasné pracovní neschopnosti DPN (1,5 roku) jsem byl zaměstnavatelem jednorázově odškodněn dle kolektivní smlouvy. Nyní jsem 04-06/2019 v PN, mám to vedený jako pracovní úraz, neboť mám velké bolesti ruky. Vše je uvedeno v lékařských zprávách. Pokud bych chtěl odejít ze současného zaměstnání ze zdravotních důvodů, jak bych měl napsat výpověď a měl bych nárok na odstupné mzdy?

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Výpovědní lhůta v případě výpovědi dle §52 písm. e) : chtěla jsem se zeptat na mzdové nároky zaměstnance od okamžiku, kdy nemůže pro svoji zdravotní nezpůsobilost konat práci, do doby skončení pracovního poměru (2 měsíční výpovědní lhůta). Po tuto dobu zaměstnavatel nemůže připustit, aby zaměstnanec konal zakázané práce a jiné práce pro něj nemá (§103 odst. 1 písm. a) zákoníku práce), a podle mého názoru není splněna ani podmínka §208 zákoníku práce (nejedná se o překážku na straně zaměstnavatele, ale o překážku na straně zaměstnance).

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Do zaměstnání jsem nastoupil 1.12.2017 na smlouvu na dobu určitou, přesněji na rok. 1.12.2018 jsem dostal novou smlouvu, opět na rok. Nyní mi běží výpovědní doba s termínem 31.5. Výpověď je ze strany zaměstnavatele z organizačních důvodů. Chtěl jsem se tedy zeptat, jestli mám nárok na odstupné, popřípadě ve výši kolika platů? Počítá se to tak, že pracuji u zaměstnavatele skoro rok a půl nebo jenom ta půlka na druhé smlouvě? Děkuji, Tomáš

3 1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (1 hlas)

Pracuji 2014-2019 jako operátor výroby v papírenském průmyslu. Během těchto pěti let jsem se velmi snažil, abych si zvýšil svou kvalifikaci a v rámci práce jsem se zaškolil hned na 4 strojích s vidinou, že toto zaměstnavatel ocení v případě, že zažádám o zvýšení mzdy. Během této doby se změnilo vedení firmy, které jsem oslovil s tím, že mám velmi dobré pracovní výsledky a chtěl bych zvýšit mzdu, abych se dorovnal mým starším kolegům, kteří jsou mnohdy i méně kvalifikovaní, ovšem berou o několik tisíc korun více.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mzda od zaměstnavatele: může trvat zaměstnavatel na odpracování všech hodin v daném měsíci, i když pracuji krátký dlouhý týden a jsem placena v hodinové sazbě? A mám právo žádat o příplatek na stravné, pracuji na 11 hod. směny. Děkuji předem za odpověď. Simona

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem zaměstnaná na DPČ. V této dohodě máme ujednány konkrétní pracovní dobu - tj. pondělí a úterý od 8 do 16 hod. Když připadne na tyto mé pracovní dny státní státní svátek, mám nárok na jeho proplacení? Ve státní svátky se v naší organizaci nepracuje. Děkuji, Eva

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Ráda bych zodpověděla dotaz ohledně odstupného. Do 3.8.2018 jsem na RD, ale již od září 2018 chodí dcera do MŠ, proto jsem se od ledna 2019 chtěla vrátit do zaměstnání, kde jsem mela smlouvu na plný uvazek na neurčito (zaměstnaná jsem zde byla od června 2013). Zaměstnavatel mi řekl, že mě zpet nepřijme pro nadbytečnost a nabídl mi 5 platů odstupného.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

§ 228 ZP zaškolení a zaučení, mám dotaz ohledně zaplacení doby strávené na vstupním školení do zaměstnání, které jsem absolvoval před nástupem na první směnu v novém zaměstnání. Pracovní smlouvu se mnou agentura sepsala týž den, ale s datem až od následujícího dne a hodiny které jsem strávil na školení mi nechce zaplatit. Je povinnost zaměstnavatele tyto hodiny mi zaplatit, když jsem vlastně byl zaměstnanec až následující den? Mají na to právo?   Děkuji, Cecílie

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Pracuji ve firmě, kde máme půl roční vyrovnávací období. Nyní od 1.1. do 30.6. K 1.3. jsem dala výpověď a začala mi běžet dvouměsíční výpovědní lhůta, takže končím k 30.4. Za tyto čtyři měsíce mám udělaných cca 50 hodin přesčasů. Firma mi nyní ale odmítá zaplatit 25% příplatek za přesčasy, jelikož jsem ukončila PP před koncem vyrovnávacího období, tedy o dva měsíce dříve. Chci se zeptat zda je to tak možné nebo mi firma musí těch 25% z 50 hodin přesčasů i přesto zaplatit. Děkuji, Ivana

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Od 1.1.2019 pracuji v nepřetržitém provozu na poloviční úvazek. Směny si plánuji sama měsíc dopředu, jak chci. Většinou pracuji od 8h do 14h, ale ne každý den. Počet hodin, které musím v daném měsíci odpracovat počítám tak, že: Počet pracovních dnů x 4 hodiny (například v únoru to bylo 20 dní x 4 = 80 hodin; v březnu 21 dní x 4 = 84 hodin). Daný počet odpracovaných hodin mi na konce měsíce musí sedět.