Počet stránek ve webu: 43.319

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Manželův syn z 1. manželství - ročník narození 2000 je držitelem invalidního důchodu (I. stupeň). Žije ve společné domácnosti s matkou, která ještě uplatňuje daňové a další možné výhody a je stále student. Po studiu střední školy (zakončené maturitou) začal studovat VŠ, ale v průběhu 1. ročníku odešel. Začal pak znovu studovat na stejné střední škole jiný obor, kde bude nyní znovu maturovat.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám dvě děti, které jsou od narození soudem svěřeny do mé péče. Dceři bude letos (2024) v červenci 9 let, synovi bylo vloni v listopadu 18 let a třetím rokem studuje střední školu. Otec na ně má platit dle soudu dohromady 2.500 Kč měsíčně (dcera 1.000 Kč a syn 1.500 Kč). Chtěla bych si zažádat o zvýšení, protože částky jsou směšně nízké.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Po rozvodu platím na svoji dceru řádné výživné. Vztahy a komunikace z její strany, je však na minimální, či spíše na nulové úrovni. Dceři je 21 let a vystudovala střední školu pro předškolní a mimoškolní pedagogiku. Bylo mi z její strany řečeno, že půjde na VŠ, kam prý jak mi řekla nastoupila. Požádal jsem ji o potvrzení o řádném studiu, které mi odmítala opakovaně zaslat.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Pokud zletilé dítě (20 let) bydlí na koleji téměř celý měsíc, započítává se doba strávená (pár dní v měsíci) u matky jako matčin přínos k vyživovací povinnosti? Dítě má alimenty 8.400 Kč od otce a nyní požaduje zvýšení na 10.000 Kč dohodou, pokud otec nebude souhlasit 14.000 Kč soudně. Zřejmě z důvodu, že matka je již po 2. vlastní vinou nezaměstnaná (nyní rozvracení kolektivu) a nemá peníze, aby jí přispívala.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Ráda bych zjistila, na co bych měla mít nárok po rozvodu. Dostala jsem se do situace, kdy je rozvod pro všechny nejlepší řešení. Zkusím popsat fakta, předem se omlouvám, pokud budu odbíhat, jsem ze všeho vcelku rozhozená.   V současné době jednáme o dítě, o rozvod jsem formálně ještě nezažádala.   Majetek žádný nemáme, v dubnu 2010 dostal tehdy ještě přítel hypotéku, příjem stačil, tak jsme neřešili nic více.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Je oprávněn otec, který se o dítě nikdy nestaral a vyhýbal se placení výživného, podat žalobu na matku na stanovení výživného soudem pro zletilé dítě studující VŠ? Je to reakce otce na to, kdy studující zletilé dítě podalo žádost o zvýšení výživného otci. Ten se opět snaží udělat vše, aby neplatil a podal žalobu na matku na soudní stanovení výživného a zvýšení matce, která se do plnoletosti o dítě sama starala a platila více, než jeho stále účelově snižované výživné.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Máme vnučku v pěstounské péči. Studuje, je jí 19 let. Matkou je naše dcera, otec není v rodném listě uvedený. Dcera si biologickým otcem nebyla jistá. Nyní jsme podle jednoznačné podoby a krevní skupiny zjistili otce. Vnučka i otec jsou šťastni. Dcera platí státu výživné. Pokud otec chce být uveden do rodného listu, máme první otázku: Je potřeba soud nebo pouze prohlášení na matrice? Druhá otázka: Hrozí otci zpětné doplácení výživného státu, když je vnučka zletilá? Děkuji za odpovědi, Marina.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám dotaz ohledně alimentů. Jsme s manželem rozvedeni, máme spolu dvě děti, ale vzhledem k životní situaci nemáme s dětmi jinou možnost, než bydlet u mého bývalého manžela v jeho bytě a sdílet s ním prakticky jednu domácnost. Mám i tak nárok na výživné od něho, když jsou děti určené do mé péče?

1 1 1 1 1 Hodnocení 3.00 (2 hlasů)

Po rozvodu dostala syna do péče má bývalá žena, soud mi určil výživné 5.000 Kč. O syna se vede nové soudní jednání o svěření do mé výhradní péče a syn od září 2023 bydlí u mě. Má bývalá žena požaduje placení alimentů dle původního rozsudku a vyhrožuje oznámením a zabavením řidičského průkazu. Musím platit alimenty, přestože syn bydlí u mě? Děkuji Horymír.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Obracím se na Vás ohledně rady, která se týká výživného na dceru. Jsem otec nezletilé dcery, celou dobu jsem řádně hradil výživné. Avšak vznikly mi jiné dluhy, které jsem byl nucen řešit formou insolvence. Tudíž došlo k tomu, že i výživné má být hrazeno z insolvence. Matce dcery jsem tuto skutečnost sdělil a s dostatečným předstihem jsem matce předal dokument od insolvenčního správce, jenž je k zasílání výživného potřeba potvrdit matkou dítěte.