Počet stránek ve webu: 43.234

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Mám dotaz ohledně alimentů. Jsme s manželem rozvedeni, máme spolu dvě děti, ale vzhledem k životní situaci nemáme s dětmi jinou možnost, než bydlet u mého bývalého manžela v jeho bytě a sdílet s ním prakticky jednu domácnost. Mám i tak nárok na výživné od něho, když jsou děti určené do mé péče?

ODPOVĚĎ:
Z Vašeho dotazu zcela jednoznačně nevyplývá, zda máte na mysli výživné pro děti nebo pro sebe jako rozvedenou manželku. Jestliže jste rozvedení, soud ještě před samotným rozvodem manželství řešil péči o děti, a pokud děti svěřil do Vaší péče, pak otci (Vašemu bývalému manželovi) stanovil výživné, které by měl hradit k Vašim rukám. Pokud ale žijete ve společné domácnosti, záleží do značné míry také na tom, jakým způsobem se každý z vás podílí na úhradě nákladů společné domácnosti. Pokud hradíte náklady na bydlení, energie, potraviny apod. rovným dílem, pak je v pořádku požadovat, aby Vám bývalý manžel hradil výživné ve výši, kterou určil soud. Jestliže ale většinu nákladů domácnosti hradí bývalý manžel a Vy u něj s dětmi bydlíte (téměř) zadarmo, pak bývalý manžel může plnit vyživovací povinnost vůči dětem (a vlastně i vůči Vám) právě tím, že vás všechny u sebe nechává bydlet prakticky zadarmo nebo jen za symbolický poplatek. Tím může být jeho vyživovací povinnost splněna. Pro jednoznačnou odpověď na Váš dotaz je tedy zapotřebí více informací o fungování Vaší společné domácnosti.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.