Můj dotaz se týká mého syna (8 let), rád kouká na YouTube kanály, kde jsou malé děti s rodiči a kteří natáčejí videa týkající se jejich hraček, toho co dělají ve volném čase s rodiči a pod. , prostě nic co by ho mělo nějak negativně ovlivňovat, nebo morálně pohoršovat. Jenže nedávno přišel s tím, že by chtěl být taky Youtuber a dělat o sobě stejná videa, že ve třídě má dva kamarády, kteří taky už točí dětská videa.
Partner je pět let rozvedený a má dvě děti (7, 10 let). V rozhodnutí o péči je napsáno, každý druhý víkend a dále na dohodě rodičů. To se bohužel neděje a vše se odvíjí od nálady matky. 2023 děti vzala do Egypta bez předchozí domluvy. Letos (2024) zprávou poslala rozpis prázdnin, který také nekonzultovala.
Přítel řeší situaci ohledně zrušení otcovských práv. Před 14 dny obdržel rozhodnutí o zrušení otcovských práv. Samozřejmě přítel ví a je to tak i v rozsudku, že výživné na nezletilou dceru má pravidelně nadále hradit. Jeho bývalá manželka mu napsala, že si už nepřeje, aby měl s dcerou cokoliv společného a že už ani žádné výživné nechce.
Syn ve střídavé péči navštěvuje 7 třídu. Od první třídy chodí na fotbal, tenis a flétnu. Každý rok se sám rozhodl, že chce ve všem pokračovat a my "rodiče" jsme mu to vždy nějak odsouhlasili. V minulém roce 2022 už musel syn otce přesvědčovat, že chce vše dělat dále a povedlo se mu to. Nyní, v novém školním roce, však již chce otec synovi nějaký kroužek omezit i přes můj nesouhlas a nesouhlas syna.
Moje 91 letá matka bydlí po smrti otce sama v 1. patře rodinného domu, v přízemí bydlí v samostatném bytě synovec (čili matčin vnuk) s rodinou, se kterým dům spoluvlastním. Já bydlím v Praze. Matka chce dožít ve svém prostředí a já se jí to snažím maximálně umožnit. Do domova senioru apod. nechce. Jsem v důchodu, takže to do jisté míry lze zajistit.
Jsem rodič dítěte s těžkým postižením. Jsem v situaci, ve které nevidím ani jedno rozumné řešení. Zatím mám syna doma, ale nevím, jak dlouho se o něj zvládnu postarat do budoucna (jestli dřív nezešílím). Stejně na tomhle světě nebudu věčně - jednou bude muset jít syn do nějakého zařízení. Všechna zařízení, která jsem obvolala jsou plná. A to nepřeháním. Poptávka převyšuje nabídku.
Dle ust. § 37 NOZ lze soudem přiznat svéprávnost kvůli podnikání našemu 16 letému synovi na jeho žádost a se souhlasem zákonného zástupce. Lze považovat za zákonného zástupce jen jednoho rodiče, nebo je vyžadován souhlas obou rodičů? Předem děkuji za odpověď.
Potřebovala bych poradit v rámci rodinného práva. S přítelem (nejsme svoji) čekáme miminko. Žijeme zde v ČR, ale přítel je původem Portugalec a tomu odpovídá i jeho jméno - má 2 křestní jména a 5 příjmení! Chtěla bych, aby se miminko po narození jmenovalo po něm. Myslela jsem, že stačí převzít poslední z jeho příjmení. Ale nyní, podle informací které nacházím to vypadá, že by muselo převzít všech 5 příjmení!
Chtěl jsem se zeptat, zda může moje dcera dát budoucí vnučce jméno Robin? Podle §62 odst. 1 to nelze, ale chtěl jsem se ujistit, jestli není nějaká novela o matrice, a jestli může tady v Čechách tento nesmysl dcera prosadit. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Adolf.
Koncem listopadu 2022 jsem uzavřel manželství s Brazilkou v Dánsku a dlouhodobě žijeme v Irsku. Žádost budeme podávat na ambasádě v Dublinu. Manželka si obstarala rodný list s apostilou během Nového roku a aktuálně se z Brazílie vrátila i s rodným listem. Rádi bychom podali žádost o zápis manželství, avšak nám není zřejmé jak postupovat s příjmeními (poznámka: příjmení nejsou uvedeno na Dánském oddacím listu) zejména s příjmeními budoucích dětí.