Počet stránek ve webu: 42.413

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Dle ust. § 37 NOZ lze soudem přiznat svéprávnost kvůli podnikání našemu 16 letému synovi na jeho žádost a se souhlasem zákonného zástupce. Lze považovat za zákonného zástupce jen jednoho rodiče, nebo je vyžadován souhlas obou rodičů? Předem děkuji za odpověď.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Potřebovala bych poradit v rámci rodinného práva. S přítelem (nejsme svoji) čekáme miminko. Žijeme zde v ČR, ale přítel je původem Portugalec a tomu odpovídá i jeho jméno - má 2 křestní jména a 5 příjmení! Chtěla bych, aby se miminko po narození jmenovalo po něm. Myslela jsem, že stačí převzít poslední z jeho příjmení. Ale nyní, podle informací které nacházím to vypadá, že by muselo převzít všech 5 příjmení!

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Chtěl jsem se zeptat, zda může moje dcera dát budoucí vnučce jméno Robin? Podle §62 odst. 1 to nelze, ale chtěl jsem se ujistit, jestli není nějaká novela o matrice, a jestli může tady v Čechách tento nesmysl dcera prosadit. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Adolf.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Koncem listopadu 2022 jsem uzavřel manželství s Brazilkou v Dánsku a dlouhodobě žijeme v Irsku. Žádost budeme podávat na ambasádě v Dublinu.   Manželka si obstarala rodný list s apostilou během Nového roku a aktuálně se z Brazílie vrátila i s rodným listem. Rádi bychom podali žádost o zápis manželství, avšak nám není zřejmé jak postupovat s příjmeními (poznámka: příjmení nejsou uvedeno na Dánském oddacím listu) zejména s příjmeními budoucích dětí.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Syn, 16,5 roku, je svěřen otci. Nyní (12/2022) se učí v učilišti a dostává peníze za praxe (nemalou částku). Otec mu zřídil účet, kam mu to chodí. 12.12.2022 ale mi syn volal, že mu peníze za praxi zmizely z účtu, že si je otec převedl na svůj. A dále požádal mistra odborného výcviku OV, aby peníze byly zasílány na jeho (otcův) účet. Že mu to bude vyplácet po 200 Kč měsíčně jako kapesné.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem matka samoživitelka, mám šestiletého syna, v rodném listě RL otec není uveden, ani nejsme v kontaktu. Už několik let žijeme ve spolku, kde i jako dobrovolnice pracuji. Syn má několik mužských vzorů, kdy jeden z nich, může se to nazvat, že "zastává pozici otce", je mým blízkým přítelem a hlavně jsou to velcí parťáci.

1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

10 let jsem měla trvalé bydliště u partnera, se kterým mám 2 děti, bez manželství. Nemovitost je jeho a veškeré výdaje k bydlení platil on. Z mého příjmu jsem hradila běžné potřeby pro domácnost, školné, školkovné apod. Po 13 letech jsme se rozešli. Děti si dle dohody střídáme po týdnu. Bez soudu. Jsme schopni se domluvit. Náklady na děti si dělíme.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

S bývalou přítelkyní máme společného potomka, chlapce, nyní 3 roky. Na začátku říkám, že ještě nemáme žádné rozhodnutí pravomocným orgánem o svěření a péči o dítě. K dotazu: nejsme schopni se domluvit na péči o nezletilé dítě. Na dítě platím řádně výživné a to 5.000 Kč od jeho půl roku života. Na toto výživné jsem používal své úspory, protože vzhledem ke svému měsíčnímu příjmu, bych si toto nemohl dovolit, ale chtěl jsem, aby dítě bylo zabezpečené.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Snacha si našla přítele a chce odvést děti z domova aniž by byli rozvedeni. Syn s tím nesouhlasí. Může je tedy odvést z jejich domova bez synova souhlasu. Děkuji Jitka.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Odcházím od přítele, nejsme sezdáni. Máme 7-mi letou dceru. Chtěla bych mít všechno podchycené a připravené. Proto potřebuji odbornou radu. Budu vděčná za Vaši odpověď. Dotaz zní, zda je potřeba před rozchodem (odchodem) volat třeba na OSPOD a zajišťovat nějaké materiály (dohody o styku dítěte s otcem a určení výživného), nebo to vše mohu vyřešit až pár dní po odstěhování?