Chtěl jsem se zeptat, zda může moje dcera dát budoucí vnučce jméno Robin? Podle §62 odst. 1 to nelze, ale chtěl jsem se ujistit, jestli není nějaká novela o matrice, a jestli může tady v Čechách tento nesmysl dcera prosadit. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Adolf.

ODPOVĚĎ:
Podle § 62 odst. 1 zákona č. 301/2000 Sb. , o matrikách, jménu a příjmení nelze fyzické osobě mužského pohlaví zapsat jméno ženské a naopak. Jméno Robin je mužské jméno staroněmeckého původu, v zahraničí se ale používá také jako ženské křestní jméno. Ženskou obdobou jména Robin v České republice je Robina.
Žádný kompletní a závazný seznam křestních jmen neexistuje. Pracovníci matrik si v případě pochybností ověřují existenci jména v publikaci "Jak se bude vaše dítě jmenovat? " od jazykovědkyně Miloslavy Knappové, která je největší českou odbornicí na studium vlastních jmen. I v případě, že by tato kniha neobsahovala jméno Robin jako ženské křestní jméno, může se Vaše dcera ještě obrátit se žádostí o zpracování posudku právě na zmíněnou Miloslavu Knappovou nebo na Ústav pro jazyk český. Znalci pak k vydání souhlasného posudku zpravidla stačí, pokud ženská varianta jména Robin existuje v zahraničí, což v tomto případě existuje. Takže Vaše dcera se svým požadavkem, aby se Vaše vnučka jmenovala Robin, pravděpodobně uspěje.