Počet stránek ve webu: 43.068

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Dle ust. § 37 NOZ lze soudem přiznat svéprávnost kvůli podnikání našemu 16 letému synovi na jeho žádost a se souhlasem zákonného zástupce. Lze považovat za zákonného zástupce jen jednoho rodiče, nebo je vyžadován souhlas obou rodičů? Předem děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:

S ohledem na dikci § 37 občanského zákoníku, který v obou odstavcích používá jednotné číslo – tedy „zákonný zástupce“ – jsem toho názoru, že podmínkou pro přiznání svéprávnosti je souhlas jednoho zákonného zástupce – tzn. že není nutné, aby byl soudu předložen souhlas obou zákonných zástupců (typicky rodičů).
______________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.