- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Michaela Veselá
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2680
Měl bych dotaz ohledně pochybení úřadu práce. V oznámení o podpoře mi napsali, že mi schvalují podporu na tři měsíce. Nakonec vyplatili pouze měsíc a 19 dní a když jsem se při odhlašování z ÚP zeptal proč mi přišla podpora jen za měsíc a 19 dní, když v rozhodnutí je napsáno, že mi byla podpora přiznána na tři měsíce, napsali mi toto: V oznámení o podpoře v nezaměstnanosti mělo být správně uvedeno, že se podpora v nezaměstnanosti přiznává ode dne 3.1.2025 ve výši 12.562 Kč měsíčně do 21.1.2025. tj. po dobu 19 dní nikoli po dobu dalších dvou měsíců a ve výši 11.306 Kč měsíčně po zbývající podpůrčí dobu, tj. po dobu 1 měsíce. V oznámení bylo též chybně uvedeno, že se podpora přiznává po dobu 3 měsíců. Za tuto chybu se omlouváme a Vaše upozornění bereme jako podnět k zabezpečení generování správných údajů a zajištění důkladné kontroly. Díky této jejich chybě jsem si musel půjčit od známé peníze na nájem, protože jsem počítal s penězi z podpory. Smlouvu o půjčce máme. Registroval jsem 3.1.2025 a první schůzku kdy jsem měl přijít na ÚP jsem měl naplánovanou až na 3.4.2025. Mezitím jsem si hledal zaměstnání. Díky této chybě jsem se nejen musel zadlužit, ale musel plno věcí přeorganizovat a byl jsem ve stresu. Jsem celkem cestovatel a pokud v místě bydliště nemohu najít práci, odstěhuji se do kraje, kde je práce více, to jsem ale nakonec nemohl. Prý tuto problematiku upravuje zákon č. 82/1998 Sb., o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. Nesprávný úřední postup zahrnuje i situaci, kdy úřad poskytne občanovi chybné informace, na základě kterých pak občan jedná a vznikne mu škoda. V tomto případě ÚP sám přiznal, že mi poskytl chybné informace ohledně délky podpůrčí doby. V příloze zasílám veškeré rozhodnutí a podklady. Hledám odpověď, jestli mám nárok na odškodnění a kontakt na právníka, který se touto problematikou zabývá a který by mi pomohl sepsat úřadu práce stížnost s náhradou škody, kterou chci vymáhat. V evidenci jsem na ÚP jsem byl od 3.1.2025 do 25.3.2025. Podporu jsem čerpal od 3.1.2025 do 21.2.2025. Rekvalifikace nebyla poskytována, Z ÚP jsem se odhlásil na vlastní žádost. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2433
Jako vlastník pozemku jsem obdržel dopis z katastrálního úřadu, že můj pozemek byl na žádost MÚ rozparcelován na tři díly tj. tři katastrální čísla. S tímto já nesouhlasím. Nikdo mě před tímto krokem neinformoval a nežádal o souhlas. Dotazem na MÚ mě bylo sděleno, že tak bylo učiněno kvůli kolaudaci veřejné komunikace, která vede přes můj pozemek. Ptám se, zda je takový postup v souladu ze zákonem, ev. zda můžu proti tomu podat nějakou námitku. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 3844
Mám dotaz, zda je možné zkolaudovat mobilní dům na pronajatém pozemku, se souhlasem vlastníka, v domě mít trvalé bydliště a po nějakém čase dům přestěhovat na jiný pozemek a zřídit trvalé bydliště tam. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 3488
Žádal jsem o průkaz ZTP a ten mi byl zamítnut, že nesplňuji č.329/2011 Sb. (netrpím smyslovým nebo duševním postižením charakteru dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, které podstatně omezuje její schopnost pohyblivosti nebo orientace, včetně osob s poruchou akustického centra). Jsem držitelem trvalé invalidity 3. stupně a jsem onkologický pacient s trvalým vývodem tlustého střeva. Žádost jsem podával z důvodu přístupu na invalidní WC k hygienickému ošetření při výměně stomického sáčku, kterou nemohu provádět na WC muži za přítomnosti jiných osob. Bez průkazu ZTP nedostanu euroklíč. Tento klíč je potřebný i při výjezdech do zahraničí. Zajímá mě jak se mohu bránit a jestli je to vůbec možné. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2444
Pán si koupil pozemek (louku) a postavil si tam dům. V územním rozhodnutí o umístění stavby je uvedeno, že pozemek bude oplocen a nezastavěná část bude využívána jako zahrada, zůstane zachován příjezd k sousednímu pozemku (můj les), proti tomuto rozhodnutí se ve stanovené lhůtě nikdo neodvolal. Majitel si pozemek oplotil mimo rohu pozemku cca 10m2, přes který je příjezd k sousednímu pozemku, lesu. Po asi 15 letech vlastník oploceného pozemku příjezd do lesa zatarasil různým materiálem a nakonec provizorně oplotil. Příjezd na sousední pozemek (les) je i z opačné strany, konkrétně obecní cesty, ale les je ve svahu, proto je tato horní část lesa složitěji dostupná a obsluhovala se vždy teď zamezeným příjezdem. Na městském úřadu odboru výstavby, který vydal územní rozhodnutí s tím prý nemohou nic dělat, je nějaká šance donutit majitele, aby příjezd uvolnil? Děkuji.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Děkuji za odpověď.
Vzhledem k tomu, že do mého lesa se z veřejné komunikace nejezdí po žádné cestě, ale asi 100 metrů přes louky dvou majitelů, jezdí se tak co pamatuji a nikomu to nevadilo, proto stavební úřad na můj podnět v územním rozhodnutí o umístění stavby uvedl podmínku zachování příjezdu přes pozemek majitele stavby, proti které se neodvolal. Asi i proto, že se jedná o cca 3 m přejezd v zadním rohu pozemku a nijak ho to neomezovalo. Majiteli druhé louky přejezdy nevadí a sám tudy jezdil do svého lesa.
Obrátím se tedy opět na stavební úřad, jen nevím jakou formou zajít osobně, písemně a jaké možnosti má v tomto případě úřad vymoci své podmínky z územního rozhodnutí.
Děkuji
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2410
Je tomu již 20 dní, co jsem koupil ojetý vůz. Prodávající po mně požadoval plnou moc s tím, že vůz přepíše v registru vozidel, aby měl jistotu, že bude přepsán, a následně mi poštou zašle doklady od vozu. Až doma jsem zjistil, že odjel i s kupní smlouvou, kterou jsem nechal na zadních sedadlech. Ihned jsem mu volal, načež mi řekl, že ji zřejmě vzal omylem a že mi ji zašle společně s doklady od vozu.
Dále jsem zjistil, že mě nechal odjet s prasklou brzdovou hadičkou, přestože v inzerátu uváděl, že je vůz plně funkční, a o závadě musel vědět, jelikož jsem v kufru našel prázdnou lahev od brzdové kapaliny. To mě velmi vyděsilo, protože jsem mohl ohrozit sebe i ostatní.
Nyní mám vůz bez dokladů, bez smlouvy, nepojízdný a prodávající přestal komunikovat. Jaké by měly být moje další kroky? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2526
Na našem pozemku byla před cca 50 lety vybudovaná obecní cesta, která do dnešního dne není zanesená do katastru nemovitostí ČR. Bude se údajně dělat nová cesta, která se dlouhá léta nevyužívala. Jedná se o polní cestu. Je možné apelovat na obec, aby dala pozemek, kde vede obecní cesta, do původního stavu? Tzn. odstranit asfalt a více ji nevyužívat? Přístup k rodinným domům nebude omezen, existuje další přístupová cesta. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2776
Manžel pracuje jako hasič ve směnném provozu 24 hodin práce a 2 dny volna. Léčí se se spánkovou apnoí, používá kompenzační pomůcku dýchací přístroj na noc a dochází pravidelně na kontroly do spánkové laboratoře. Povaha jeho práce neumožňuje, aby používal přístroj v práci z důvodu okamžité připravenosti k výjezdu a dalších provozních důvodů. Takže jednou za tři dny jej prostě nepoužívá. Lékař je s těmito skutečnostmi seznámen a přesto mu neustále vyhrožuje a stresuje, že přístroj používá málo a že jej nahlásí správnímu orgánu kvůli řidičskému oprávnění a přestože výsledky léčby chválí a považuje za dostatečné. Z mého pohledu se ale léčí, nemoc má dobře kompenzovanou s prokazatelným zlepšením a není důvod řešit odebrání řidičského průkazu. Jak se toto posuzuje ve vztahu zákonným normám? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 1083
Som Slovenka s trvalým bydliskom na Slovensku, žijúca v pohraničnom meste, na hranici s ČR. V susednej českej obci (2 km) som zdedila nehnuteľnosť zo 60. rokov. Je možné získať pre mňa trvalý pobyt v ČR na základe tejto nehnuteľnosti, ktorú si chcem zrekonštruovať, a na základe toho aj požiadať aj o dotácie na rekonštrukciu, a bývať v nej? Ďakujem pekne.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 1861
Již několik let řeším plot uprostřed mé přístupové cesty, který tam dal můj soused. Po dlouhých průtazích na různých úřadech to nyní řeší krajský úřad (odstranění překážky), kam se můj soused odvolal. Již je to třetí měsíc. Na kraji se vymlouvají, že nemají lidí, že nemusí dodržovat zákonné lhůty. Když bylo řízení na magistrátu okresního města, byl tam osobně starosta, aby ovlivňoval řízení, mám nahrávku, kde mi to sděluje úřednice. Mám obavu, že starosta byl i nyní na kraji. Kam se mohu obrátit pro nečinnost krajského úřadu a pokud rozhodnou proti mě, kam se mohu odvolat? Děkuji.












