- Základní údaje
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2164
Já s manželem vlastníme byt. Bydlí v něm syn s partnerkou. Partnerka tam má trvalý pobyt. V případě jejich rozchodu, jak by bylo obtížné zrušit jí tam trvalý pobyt?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2276
Město Písek a obec Putim spojuje polní cesta, po ní si cestu zkracují cyklisté a pěší a samozřejmě po ní jezdí i motorová vozidla bez jakéhokoli označení. Město Písek zde prosadilo zřízení cyklostezky se zákazem vjezdu motorových vozidel s odůvodněním, že na asfaltové silnici mezi Putimí a Pískem již došlo k několika úmrtím cyklistů. Moje žena není účastníkem správního řízení, ale dostala možnost nahlédnutí do dokumentace. Do konce roku 2025 bude cyklostezka hotová, ale dopravní značka "Stezka pro pěší a cyklisty" a "Zákaz vjezdu všech motorových vozidel" bude umístěna pouze z písecké strany, nikoli z putimské. V praxi tedy vznikne jednosměrná cesta pro motorová vozidla. Až se tedy na hotovou cyklostezku nahrnou pěší a cyklisté, budou mezi nimi ze směru od Putimi projíždět motorkáři - nelze jim to vyčítat, když tam není zákazová značka. Podle píseckého dopravního inspektorátu se na polní cesty zákazové značky neosazují. Lze nějak vymáhat dodatečné osazení značky? Lze počítat s tuhým odporem. Není mi jasné, jestli osazení vymáhat po dopravním inspektorátu, nebo po Městu Písek jako majiteli komunikace a zřizovateli cyklostezky. Na závěr uvádím, že podle mých dosavadních zkušeností stačí pobýt na hotové cyklostezce několik hodin a najde se nějaký motorkář, který na mě bude najíždět. Takže tu dopravní značku bych vymáhal z důvodu ohrožování zdraví a života chodců a cyklistů. Na něco takového ale písecké úřední mozky neslyší. Tak nějak to na mě dělá dojem, že značka je opominuta úmyslně.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2070
Může mi přes můj nesouhlas Magistrát města Ostravy automaticky zanést do registru obyvatel a katastru nemovitostí změnu, jak se již stalo? Číslo popisné obdrželi již moji rodiče a to č.p. 168/4 a ne 168/4a. Zhruba před 10 byl na parcele 643/1 postaven dům č.p. 363/4. Jak je možné, že změnu neprovedli u něho? Jak se bránit, aby ke změně u mě nedošlo?
Děkuji.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Prosím, jak mi vysvětlíte toto:
Při přečíslování orientačních čísel má starší orientační číslo přednost. To znamená, že pokud dojde k přečíslování, dům si ponechá to orientační číslo, které měl přidělené nejdříve. Číslo popisné (pokud je přiděleno) se nemění a zůstává stejné.
Podrobnější vysvětlení:
Číslo orientační:
Slouží k jednoznačné identifikaci budovy v rámci ulice nebo jiného veřejného prostranství.
Číslo popisné:
Je spojeno s katastrálními záznamy a slouží k identifikaci budovy v rámci obce.
Přečíslování:
K přečíslování orientačních čísel dochází obvykle z důvodu změny uspořádání ulic, nového rozdělení zástavby nebo jiných administrativních důvodů.
Priorita staršího čísla:
Při přečíslování je obvykle zachováno to orientační číslo, které bylo přiděleno dříve. Důvodem je minimalizace zmatků a usnadnění orientace pro obyvatele a návštěvníky.
Číslo popisné se nemění:
Změna čísla popisného je méně častá a obvykle souvisí s větším zásahem do katastrálního území obce
Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2356
Matce byla ukončena nájemní smlouva v bytě v Praze k 31.12.2024, přesto se rozhodla v bytě zůstat bez smlouvy a soudí se s majitelem o neplatnosti výpovědi nájemní smlouvy. Spolupracuje s panem Janem Macháčkem ze sekty Legitimních věřitelů, který tvrdí, že ukončení její smlouvy bylo nezákonné, a tudíž se stěhovat nemusí. Dojde tak pravděpodobně k soudnímu vystěhování včetně uvalení penále a uhrazení ušlého zisku. Já žiji s manželem trvale v zahraničí, ale trvalou adresu na území ČR mám stále u maminky na základě souhlasu majitele (ne na základě nájemní smlouvy). V jeho bytě jsem nikdy nežila ani během návštěv ČR. Ráda bych si v současné situaci trvalé bydliště přepsala na jinou adresu, ale nemám zatím kam. Majitele matčina bytu jsem proto požádala, aby mě ze své adresy k jednou 2025 odhlásil on, ale doposud to neudělal. Hrozí mi jakékoli sankce, které padnou na matku, pokud soudní spor prohraje, pokud jsem v bytě zapsaná, přestože tam nebydlím, nemam smlouvu a mám na úřadě prohlášení, že žiji většinu roku v zahraničí? Jakým způsobem se mohu z trvalé adresy odepsat, pokud zatím nemám jinou adresu? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2373
Potřebovala bych poradit, jestli teď už je odst. 1 v této darovací smlouvě správně tak, aby následně byl vklad do katastru povolen. Posílám jak zastavení vkladu, tak i opravenou smlouvu. Oprava se týká dle mého názoru opravdu pouze odst.1 této smlouvy. Mockrát děkuji za shlédnutí. S pozdravem Kubátová Jolana.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Michaela Veselá
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 3398
Dne 9.7.2025 jsem převzal doporučenou zásilku od městského úřadu, jednalo se o předvolání k osobnímu jednaní v rámci správního řízení. Policie ČR uvedla naprosto lživou a smyšlenou výpověď, dalo by se říci mé přiznaní. Uvádí, že dne 17.6.2025 jsem byl telefonicky vytěžen a uvedl jsem, že jsem řídil kolo pod vlivem alkoholu, neoprávněně jsem užil chodníku a následně jsem nezvládl řízení a boural. Dále uvádí, že jsem si vědom zavinění nehody. Ve zkratce jsem prakticky učinil přiznání k činu který se nestal, na kole jsem nejel. Pravda je taková, že policie ČR mou osobu nekontaktovala, nýbrž mého otce a to na jeho telefonní číslo. Ten vypověděl, že si konkrétní okolnosti pádu nepamatuji.
Policie ČR si tedy vymyslela mojí výpověď a přiznání. A to s úmyslem znevýhodnit a poškodit moji osobu v nastávajícím správním řízení. Zajímá mne tedy, zda konkrétní příslušník, řešící tuto událost (jehož totožnost je mi známá), se nedopustil minimálně porušení etického kodexu policie ČR, nebo se v tomto případě nenaplnila skutková podstata trestného činu:
a) zneužití pravomoci veřejného činitele
b) falšování úřední listiny
Prosím Vás o radu, jak postupovat, abych vyvrátit v nastávajícím správním řízení lživou výpověď příslušníka PČR. Případně, zda je v této věci vhodné učinit další právní kroky, zejména podání podnětu pro prošetření, na vnitřní kontrolu policejního prezidia ČR, či podání trestního oznámení. Velice děkuji za Váš čas věnovaný mému problému.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2468
25.3.2024 jsem podala na Obecní úřad v Xxxxxx žádost o obnovení polních cest v katastrálním území obce Dyje. Konkrétně se jedná o parc. č. 0000 o výměře 458 m², parc. č. 1111 o výměře 264 m² a parc. č. 2222 o výměře 177 m². Tyto uvedené pozemky jsou zapsány na LV č. 12345 – vlastník obec Dyje, okres Znojmo.
04/2025 mi přišlo do poštovní schránky sdělení k žádosti ze dne 26.04.2024 s tím, že zastupitelstvo bere na vědomí mou žádost, dále uvádí, že jedna parcela je v katastru vedena jako orná půda a pozemky, které by mohly sloužit jako přístup k jednotlivým pozemkům ve vlastnictví soukromých majitelů - jsou propachtovány soukromému zemědělci, který na těchto hospodaří. Domnívám se, že měl OÚ Dyje vydat správní rozhodnutí v přiměřené lhůtě. Žádala jsem OÚ Dyje podáním ze dne 23.05.2024 o vydání správního rozhodnutí. Na toto mé podání už obec nereagovala. Potřebuji zjistit zda mohu žádat Krajský úřad Jihomoravského kraje v Brně pro výše uvedené o postup ve věci dle § 80,odst. 4 a) – zákon č. 500/2004 – správní řád aby nařídil obci vydat správní rozhodnutí. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2409
Soused mi postavil doprostřed přístupové cesty plot, již to řeším pět let. Starosta našeho města neustále protěžuje mého souseda. V rámci řízení změnilo město místní komunikaci na účelovou a řízení o odstranění překážky přehodili na okresní město. Tam po půl roce rozhodli, že se musí překážka odstranit do 15 dnů. Soused se ale odvolal na kraj. Tam po čtyřech měsících rozhodli, že jejich odvolání zamítají a potvrdili rozhodnutí okresního úřadu. Takže by měl soused dle mého názoru překážku odstranit. Co prosím dělat, pokud to neudělá? Nikdy nedodržoval žádné zákony. Za těch pět let jsem měla tři právníky a vždy vybrali zálohu a nikdy mi nepomohli, jeden mi dokonce radil, ať si udělám jinou cestu k domu. Je nějaká páka, jak souseda donutit k odstranění překážky, když mám již dvě rozhodnutí z úřadu o odstranění? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2565
Sousedka odmítá pokácet strom v těsné blízkosti zdi cca 40 cm, Městský úřad v Xxxxxxxxx mě místo pomoci, pouze odkázal na soud, mohu nyní žádat o pomoc Krajský úřad nebo někoho jiného pokud se nechci hned obracet na soud? Poskytnu více informaci a korespondenci. Předem děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Správní řízení a rozhodnutí
- Zobrazení: 2899
Dle nálezu ombudsmana byla shledáno asi pět pochybení ze strany OSPOD. Odvolací soud nakonec označil ve svém rozsudku jejich postup za neprávem postihující. Byly mi na tři roky odebrány děti na "základě mého zdravotního stavu" .
Mimo jiné se léčím s bipolární poruchou (maniodepresivní porucha). Celou dobu jsem byla orientována a při smyslech, prostě normální, v pohodě.
Můj lékař mi řekl, ať měsíc neberu žádné léky. Teď vím, jaká to byla chyba. A nemám písemně. Jenže já ho poslechla, protože mi byla vyčítána únava. Myslela jsem, že se jí zbavím, a můj lékař to má pod kontrolou, přičemž dva dny na to to proti mně použil ex partner. Následoval můj převoz do pn, proti mé vůli. Vtrhli mi do bytu, jak policie, tak záchranná služba, na základě udání mého ex, se kterým jsem měla pouze slovní střet.
OSPOD nás vedl jako ohroženou rodinu, na základě moji diagnózy. Byli jsme s dětmi spokojení, domácnost byla vždy v pořádku, děti měly vše. Nikdy jsem děti nezanedbala, netýrala, ve školce a ve škole vše super. OSPOD podal návrh na omezení svéprávnosti, zdravotní a rodičovské chtěl odebrat úplně i rodičovská práva, přičemž jsem nesplňovala ani jednu ze tří zákonných podmínek. Po de facto čtyřech letech peripetií a depresí, jsem získala do péče dceru. S podivem jsem přežila. S dětmi udržuji doteď pravidelný kontakt. Vdala jsem se.
Mám další zdravotní následky z celé kauzy. Řešila jsem, ale vše, co jsem byla schopna podniknout, bylo po promlčecí lhůtě. Chtěla bych zabezpečit další dvě děti. Mám 46 let, středoškolské vzdělání, bohužel, jsem přes dvacet let v PID. Děti jsem měla po 30. roce. Mám za to, že důvodem postihů bylo moje zdravotní postižení, ne můj zdravotní stav. Budu ráda za informace, pokud by se dalo ještě něco podniknout. Děkuji. Hezký den.












