Daně, daňové přiznání, finanční úřad, odvod daní
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2692
Jako SVJ máme pronajatý pozemek od pozemkového fondu. Mám na něm postavený přístřešek bez základů na sušení dřeva. Musím podat daňové přiznání a platit z něj daň? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2933
Rád bych prodal nemovitost určenou k pronájmu, 5x byt, 4x kancelář. Nemovitost nyní v hodnotě cca 12.000.000 Kč mám v majetku OSVČ a vlastníkem jsem od roku 2011. Nemovitost je na katastrálním úřadě zapsána pouze na mé RČ. Téhož roku byla vložena do podnikání /nevím proč na katastru není SJM/. Jsem ženatý, je mi 70 let, stále mám živnost a jsem plátcem DPH. Odepisuji ročně 130.000 Kč. Účetnictví mi vede účetní prokazatelnými výdaji, nyní daním dle par. 9. Tuto činnost bych chtěl ukončit a nemovitost prodat buď jako celek nebo jednotlivě po bytech. V případě, že nemovitost vyjmu z obchodního majetku, nesmím ji 10 let prodat, jinak zaplatím daň z příjmu z prodeje a pravděpodobně i odvody sociálního a zdravotní pojištění. V takovém případě bude částka několik miliónů. Rád bych Vás tímto požádal, zda je nějaká jiná možnost, jak snížit výše uvedené daně a odvody, popřípadě jaké kroky bych měl podniknout. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2882
Chci začít provozovat krátkodobý pronájem mého bytu přes Booking. Jsem OSVČ - mám obchod, kde roční obrat je 3.000.000 Kč. Jsem plátce DPH. Platím minimální soc. a zdrav. zálohy na pojištění. Daň z příjmů mi vychází 0 Kč. Pokud si rozšířím živnostenský list o krátkodobý pronájem nemovitosti - min. 3 noci, jak to bude s DPH u nájmu? Musím vykazovat ubytování s DPH? Nebo jaká je pro mě nejlepší varianta, co se týká daní. Byt je ve společném jmění manželů. Manžel podniká, má firmu s autodopravou, je to s.r.o., kde on je jednatel a současně zaměstnanec. Nemá na své rodné číslo vystavený živnostenský list. Nepodniká už v ničem jiném. Nyní přemýšlíme, zda krátkodobý pronájem napsat na mě - rozšířit si živnost, nebo zda si manžel má založit živnost a nájem psát na něj. S tím, že předpokládám, kdyby se to napsalo na něho, tak si musí ještě platit zase minimální zálohy na soc. a zdr. pojištění z této živnosti, přestože už je platí jako zaměstnance v s. r. o.. Můžete mi poradit? Děkuji, Eva.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2766
Vlastním byt na Slovensku. Budu ho chtít prodat po 5 letech. Na Slovensku daň z příjmu platit nebudu jelikož splním časový test, který je na Slovensku 5 let. Budu muset podat DP v ČR a platit z prodeje tohoto bytu daň z příjmu v ČR, kde je časový test 10 let?
_________________________________
Doplňující dotaz:
Dobrý den, prosím ještě o zodpovězení dvou otázek.
- Když budu tuto nemovitost na Slovensku dlouhodobě pronajímat a za zdaňovací období tam nepřesáhnou zákonem stanovenou hranici, nemám na Slovensku povinnost podávat DP. Budu muset podat daňového přiznání v ČR a příjem z pronájmu zdanit?
- Příjem z pronájmů zdaňuje vždy jen jeden z manželů. Ale pokud pronajmu
jeden byt na základě živnostenského oprávnění a druhý byt k dlouhodobému pronájmu, můžu jeden byt přiznat v DP já a druhý byt manžel? Oba byty jsou ve SJM. Moc děkuji a případný další poplatek zaplatím, Jurčíková
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2918
Žádám o informaci a argumentaci, zda jsem daňovým poplatníkem s nárokem na základní slevu na dani v případě, že mi byly zúčtované úroky z vkladového účtu u banky v roce 2024 daněny srážkovou daní 15%. Jiné zdanitelné příjmy jsem neměla, jsem rezident, fyzická osoba nepodnikající, starobní důchodce. Na dotaz, jak mám tyto příjmy a odvedenou daň doložit k daňovému přiznání, mi příslušná pracovnice FÚ řekla, že neví, že o takovém případu nikdy neslyšela, později mi napsala, že srážková daň z úroku z vkladu u banky je finální. Mně ale jde o vrácení odvedené daně z úroků do výše základní slevy na poplatníka. Stačí doložit výpisy z vkladového účtu? Děkuji a přeji Vám příjemný den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2227
Chtěl bych se Vás zeptat, mám docela složitou situaci. Jsem student a 13.5.2025 mi bude 26 a zároveň v tom květnu bude škola dokončena. A já teď budu mít brigádu na DPP a ta bude déle jak ta škola (do konce léta) a od začátku června 2025 tedy už nebudu student. Ale budu mít stále tu brigádu, kterou jsem jako student začal, než nastoupím do normálního pracovního poměru později. Jak to mám moc prosím řešit? Protože školy opět toto nevysvětlují. Takže jak to mám tedy řešit, bych potřeboval vědět a jak je to s daněmi, které musím odvést? (Mám pouze zjištěno, že květen mi ještě bude hrazen, tedy zdravotní a sociální, ale co pak? Mám se při té brigádě přihlásit na pracovní úřad, pokud to vůbec půjde, právě že netuším. Nemůžu si totiž dovolit běžného daňového poradce.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2369
Mám ŽL, IČO, jsem zaměstnanec, podnikání mám jako OSVČ vedlejší, mám fotovoltaickou elektrárnu FVE o výkonu do 10 kWp s licencí, přebytky vykupuje odběratel (ten požadoval licenci na FVE), musím i tyto příjmy dávat do daňového přiznání, i když příjmy nedosahují 30.000 Kč? Drobné příjmy do 30.000 Kč jsou osvobozeny od daně z příjmů.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2141
Může nepracující důchodce pobírající starobní důchod ve výši 28.000 Kč uplatnit paragraf § 35ba odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb. při výpočtu daně z kapitálového majetku a majetku z ostatních příjmu podle §10 zákona 586/1992?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2793
Jak správně postupovat ohledně DPH a daně z příjmu při prodeji pozemku v majetku FO (jsem OSVČ danící paušálem, pozemky nemám v podnikatelském majetku, s manželem SJM) na s.r.o. mezi osobami blízkými? Pozemek jsem koupila pře 5 lety (2020), byla tedy vydržena lhůta pro osvobození od daně z příjmu. Zakoupila jsem ho od s. r. o. ( manželova firma), teď chci prodat jinému s. r. o. - nově založené manželově firmě, která se zabývá výstavbou a prodejem dřevostaveb. Pozemky prodávány nezhodnocené, zhodnocení provede až manželova firma (zasíťování a výstavba). Jde o prodej mezi blízkými osobami a proto se chceme se vyhnout případným problémům ze strany FÚ. Dotazy: DPH je možné v přenesené DP? Kupní smlouva se znaleckým posudkem tržní ceny nebo stačí ocenění? Může být osvobození od daně z příjmu FO - tj. mě nějak rozporováno správcem daně? Z mého pohledu podmínky neporušuji, ale prosím o odborné stanovisko. Děkuji.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Dobrý den, děkuji za odpověď. Pozemek při prodeji před pěti a půl lety byl v územním plánu zařazen jako stavební, určený pro výrobu a služby. V současné době z iniciativy obce probíhá změna územního plánu, kde pozemek bude nově zařazen v území určeném pro obytnou výstavbu. Pozemek jsem před rokem nechala rozdělit na 6 +1 menších pozemků, dva z nich si ponechám (v budoucnu chci darovat dětem) a čtyři + pozemek pod budoucí cestou, kde bude manželova firma budovat páteřní sítě, prodávám manželově firmě. Na prodej budu mít znalecký posudek tržní ceny, který bude přiložen při převodu ke kupní smlouvě. Můžete mě prosím blíže specifikovat právní oporu ( zákon, nařízení s výkladem ap.) pro váš názor, že prodej nebude předmětem DPH ? Při hledání analogií od účetních na iternetu i po konzultaci se svojí účetní jsem se setkala s názorem, že předmětem DPH bude vždy ( ikdyž pozemek(y) od začátku nemám v obchodním majetku a podnikám jako OSVČ v řemeslné výrobě a obchodu ). Platba DPH je pro mě při prodeji komplikací, protože pozemky prodávám manželově firmě na splátky, které mi bude hradit až po realizaci jednotlivých etap svého projektu.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2231
Babička před 2 lety (2023) zdědila nemovitost po své sestře a to dům a garáž. Garáž byla pronajímána již před dědictvím, ale nebyly uplatňovány v daňovém přiznání odpisy ani paušál 30% nákladů, protože i tak byla daňová povinnost po odečtení slevy na poplatníka nulová. Stejně tak bylo postupováno, tedy neuplatněno nic, i první dva roky po dědictví, tedy již v přiznání babičky. V přiznání jsme žádné náklady neuvedli. Nyní se začal pronajímat i dům. Budeme odepisovat rovnoměrnými odpisy, tedy první rok 1,4% hodnoty nemovitosti. Pokud byl dům pronajímán až od srpna do prosince, je možno uplatnit jen pět dvanáctin ročního odpisu? Stejně tak je potřeba pokrátit i ostatní náklady jako pojištění nemovitosti, daň z nemovitosti? Lze začít odepisovat garáž i když dosud odepisována nebyla ? U obou nemovitostí je stanovena cena obvyklá v notářském zápisu z vyřízení dědictví. Tím, že ještě neuplynulo 5 let od dědictví, tak můžeme vycházet z této pořizovací ceny? Je možné u domu uplatňovat reálné náklady (odpisy, opravy, atd..) a u garáže paušál? Nebo musí poplatník uplatňovat v rámci přiznání jednu metodu? Děkuji za odpověď.












