Daně, daňové přiznání, finanční úřad, odvod daní
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1454
Plátce DPH chce darovat odepsané auto 10 let staré ještě nevyřazené z evidence majetku synovi (vnukovi), jak postupovat v daňové evidenci. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1210
Měl bych dotaz na výši daně z prodané věci (konkrétně modelářské autíčka), pokud k prodávající věci přidám časopis. Je možné a legální prodávat tyto modely s nulovou DPH. Prodávající i kupující jsou plátci DPH. Je možné takto prodávat modely s časopisem i koncovým zákazníkům a uvádět na faktuře 0% DPH? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1547
Prodala jsem dům po rodičích, kde jsem minimálně 2 roky bezprostředně před prodejem měla bydliště s tím, že 1/6 domu jsem získala do vlastnictví vypořádáním spoluvlastníka až během těchto 2 let. 5/6 domu jsem nabyla před rokem 2020, takže doba mezi nabytím a prodejem domu překročila 5 let vlastnictví. Týká se mě osvobození od daně z příjmů fyzických osob?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1848
Chtěl bych se zeptat, jak přesně to je když budu bydlet v novostavbě - domě vlastním a chci ho po dvou letech prodat. Nechci platit daň z příjmů, tak když tam budu bydlet dva roky tak ho můžu prodat bez daně? A peníze použít na cokoliv? Tohle stále platí a platit bude? Mě zajímá trvale bydliště, v tom domě být musí? Pošta také na tu adresu nebude chodit. Ale fyzicky tam bydlet budu. Anebo tam bydliště být nemusí, ale fyzicky tam musím bydlet? Děkuji za zodpovězení dotazů.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1627
Od 2022 dostávam každoročne potvrdenie z daňového úradu, že som rezidentom ČR. Žijem tu od 2013, mam tu trvalý pobyt, mam tu stredisko životných záujmov, rodinu, dieťa, dom, prácu, lekárov a trávim tu ročne viac než 183 dni v roku. Na Slovensku mam rodičov a súrodencov, cestujem tam 3x do roka. Rodičia sa rozhodli darovať byt deťom, stala by som sa majiteľkou 1/4 bytu na SK. Čo to pre mňa ako daňového rezidenta ČR znamená? Mam to oznamovať daňovému úradu? Aké povinnosti z toho pre mňa plynu? Ďakujem.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1899
Moje matka zdědila jako jediný dědic nemovitosti po své sestře v srpnu 2025. Zůstavitelka nemovitosti vlastnila po jejich darování rodiči v roce 1984.
1. Část nemovitosti by moje matka chtěla bezplatně darovat vnučce své druhé sestry. Jaké daně bude nutné po darování platit nebo je toto darování od daně osvobozeno?
2. Pokud moje matka nemovitost prodá (2026), jak to bude s placením daně? Jaké bude mít povinnosti?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1554
V roce 2025 pořídí OSVČ – plátce DPH nemovitost, kterou zařadí do obchodního majetku, avšak nebude ji daňově odepisovat. V roce 2026 dojde k vyřazení nemovitosti z obchodního majetku a v přiznání k DPH za prosinec 2026 OSVČ provede korekci DPH dle § 78 ZDPH (tj. vrácení 9/10 uplatněného odpočtu). Od téhož roku 2026 začne fyzická osoba nemovitost dlouhodobě pronajímat (osvobozeně od DPH) a zahájí odpisy dle § 9 ZDP. Vstupní cena pro odpisy by v tomto případě měla být pořizovací cena nemovitosti včetně DPH, protože:
- nedošlo k uplatnění daňových odpisů jako OSVČ,
- pronájem začíná do 5 let od pořízení,
- a po korekci DPH se daň stává součástí pořizovací hodnoty.
Prosím o potvrzení, že je tento postup správný a daňově obhajitelný. Děkuji Vám a přeji hezký den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1578
Rád bych si u Vás ověřil správnost následujícího postupu: V roce 2021 pořídila OSVČ – plátce DPH nemovitost, kterou užívala k vlastní podnikatelské činnosti (zejména krátkodobému pronájmu) a daňově odepisovala. V roce 2026 dojde k vyřazení nemovitosti z obchodního majetku a OSVČ provede v přiznání k DPH za prosinec 2026 korekci DPH dle § 78 zákona o DPH (vrácení 5/10 původního odpočtu). Od stejného roku 2026 začne fyzická osoba tuto nemovitost dlouhodobě pronajímat (osvobozeně od DPH). Můj výklad je takový, že v tomto případě fyzická osoba pokračuje v původní odpisové řadě OSVČ, tj. navazuje na zůstatkovou cenu a vstupní cena pro odpisy zůstává bez DPH. Korekce DPH podle § 78 ZDPH nemá vliv na vstupní cenu pro účely daně z příjmů. Prosím o potvrzení, že je tento výklad správný a postup daňově obhajitelný.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1900
Prodala jsem loni (2024) (2024) byt v té lhůtě do dvou let od nabytí a prostředky investovala do podílu na bytovém družstvu a tím pádem právo na byt, kam si teď přehlašuji trvalé bydliště. Paní na finančním úřadu mi řekla do telefonu, že to není koupě bytu a budu ten zisk muset dodanit. Ale našla jsem před tou koupí v zákoníku §4b odst. 1, písm. d), že by to mělo být v pořádku. Ale nejsem právník, tak si nejsem jistá. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2083
4/2009 jsem koupil byt - 100% za 850.000 Kč (z toho 250.000 Kč hrazeno z úvěru na byt u České spořitelny, doklady již nemám). 4/2018 jsem 90% podílu tohoto bytu bezplatně daroval svým rodičům do SJM, zbylo mi 10% z bytu. 2/2019 mi rodiče SJM darovali 40% podílu z tohoto bytu, tedy rodiče nově vlastnili 50% bytu a já nově vlastnil 50% bytu. 10/2021 jsem nabyl zpět celých 100% bytu a rodiče v SJM tedy již nevlastní žádný podíl z tohoto bytu. Od roku 2009 do roku 2012 jsem v něm trvale bydlel. Od roku 2013 jej až do prosince 2025 souvisle pronajímám. Byt chci 1/2026 prodat za 2.700.000 Kč. Náklady na rekonstrukci bytu žádné nemohu doložit. Budu platit nějakou daň, případně kolik korun? A od kdy bych žádnou daň neplatil. Nevím, zda splňuji podmínku dle § 4 a § 19 zákona o dani z příjmů - daň z příjmu z prodeje nemovitosti - Pokud vlastník drží nemovitost více než 5 let, příjem z prodeje není zdaněn. Myslím totiž, že nemovitost vlastním bohužel pouze cca 4,5 roku (tj. 09/2021-01/2026). Ani 2 roky vlastního bydlení nejsou splněny pro celou prodávanou nemovitost. Bohužel asi neplatí pravidlo „součet všech dob a podílů vlastnictví“, že ano?
OTÁZKA ZNÍ: POKUD BYT PRODÁM CIZÍMU KUPUJÍCÍMU V LEDNU 2026, BUDU PLATITI NĚJAKOU DAŇ, PŘÍPADNĚ KOLIK KORUN BYCH PŘESNĚ PLATIL? A ODKDY BYCH ŽÁDNOU DAŇ NEPLATIL? NABYTÍ NEMOVITOSTI SE POČÍTÁ OD KDY?
Zapsáním do katastru nemovitostí-vkladem (např. 3.4.2009), nebo již doručením návrhu na vklad do KN na Katastrální úřad (06.02.2009)? Děkuji,
_________________________________
Doplňující dotaz:
Dobrý den, děkuji. Chápu Vás tedy správně? 01/2026 - prodám byt cizí osobě za 2,7 mil. Kč. Hodnota bytu k roku 2021?) - 2,1 mil. (to určí znalec, kterého si najdu). Zdanitelný příjem za rok 2026 - 1, 35 mil. Kč (tedy 50% ceny) - 1,05 mil. Kč (výdaj). tedy 300.000,- Kč, z toho 15% daň - výsledek - budu platit výsledná daň 45.000,- Kč.
Otázka:
1) Roku 2021 - vklad proveden 18.10.2021, ale Návrh na vklad na KÚ 21.09.2021 (razítko přijetí Kat. úřadem), tedy znalci položím otázku - hodnota bytu NABYTA k 21.září 2021, že? Jiná daň z tohoto prodeje se neplatí? Pouze moje povinnost odhlásit byt na F. úřadu do konce ledna 2026?
2) Kolik cca stojí ten znalecký posudek ocenění bytu? Stačí jej mít až po prodeji bytu, pro účely Daňového přiznání za rok 2026 pro F. úřad? S kupujícím tuto daň zaplatíme, dle dohody napůl.
3) Obstarání vlastní bytové potřeby lze využít peníze z rekonstrukce a nábytku? Pokud k bytu č. 1 (2+1), kde bydlíme, koupíme s přítelkyní r. 2024 byt č. 2 (2+1) vedle na Úvěr, kdy po vyříznutí otvoru si 1 místnost z bytu č. 2 vezmeme k bytu č.1 (my 3+1) a zbylý úvěrovaný byt č. 2 (1+1) pronajímáme?
Děkuji, v úctě












