Daně, daňové přiznání, finanční úřad, odvod daní
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Sára Brabencová
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2169
Skončila insolvence a ozvali se z finančního úřadu, že věřitel co měl přihlášenou pohledávku v insolvenci (nezaplacené faktury za odebrané zboží v roce 2019), tak v červenci 2025 uplatnil vrácení DPH ze zbytku nesplacené pohledávky - faktur a finanční úřad chce po mě vrátit DPH, cca 31.000 Kč. Je to oprávněné? Mám to zaplatit? Co jsem se dočetl, tak měli to podat max. do 3 let, což udělali po skoro 5 letech a taky to měli doručit insolvenčnímu správci a taky mě, ale nic .jsem nedostal. Kdyby mi soud nepřiznal osvobození od zbývajících dluhu ,byl by tento dluh brán jako nově vzniklý ? nebot pokud to nedopadne dobře s odpuštěním zbývajících dluhu chci požádat o další insolvenci a prý to jde až za pul roku od rozhodnutí ukončení insolvence
aby to nebyl problem dostat další insolvenci? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2561
Minulý rok 2024 darovali rodiče mě a sestře nemovitost (chalupu se zahradou). Před pár měsíci se sestra rozhodla, že si chalupu zrekonstruuje, ponechá pro sebe a já budu vyplacena. Jaký je nejlepší způsob takové transakce za předpokladu, že se na ceně dohodneme? Především způsob snadný, nejlevnější a v mém případě i nespadnout do kategorie případného placení daně. Kupní smlouva? Nebo že bych já jí darovala svůj podíl a nějak smluvně si zajistily, že mě finančně vyrovná? A poddotaz - jaká cena při oceňování nemovitosti se obvykle zjišťuje v takovém případě (zjištěná? obvyklá? tržní?)? Poznámka (je-li důležitá) - v darovací smlouvě jsou rodiče uvedeni jako věcné břemeno, neboť chtěli mít jistotu, že tam prozatím kdykoli budou moci jet, budou-li chtít; nebydlí tam (oba nad 80 let). Předem děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2461
Syn zaměstnance přerušil na neurčitou dobu v červnu 2025 studium na vysoké škole (ukončil 2. ročník). Podle mě už zaměstnanci nenáleželo v červenci 2025 daňové zvýhodnění na tohoto syna, když nešlo o řádné ukončení studia, mám pravdu? Děkuji za odpověď. J.K.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1936
Můj otec je OSVČ a vlastní autoservis, já jsem u něj zaměstnancem. Dosáhl důchodového věku a nechce mě nadále zaměstnávat, pouze si sám přivydělávat k důchodu do limitu stanoveného zákonem. Chce mi darovat 1/2 dílny, já bych si následně vyřídil živnost a postupně přebíral zákazníky. Zajímá mě, zda při bezúplatném převodu majetku musím odvádět daň z příjmů, případně bych ji musel odvést kdybych se nejdříve stal živnostníkem a poté mi majetek daroval (souvislost s podnikáním)? Po prostudování podobných dotazů jsem našel na danění protichůdné názory (paragraf 7 nebo 10). A týká se mě toho i § 23 odst. 3 písm. c) bod 8 zákona o daních z příjmů, že by se v případě daně měl základ i snižovat? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1742
Jsem OSVČ. V majetku OSVČ je nebytový prostor, který v roce 2025 stavebně upravím tak, aby sloužil jako byt. Tento prostor v roce 2026 (resp. 1.1.2026) vyřadím z majetku OSVČ do osobního vlastnictví FO (k tomu samozřejmě provedu i příslušnou korekci DPH, které bylo uplatněno na vstupu, protože OSVČ pořídila byt před méně než 10 lety). Můj dotaz je: V roce 2025 jako fyzická osoba nakoupím vybavení bytu (kuchyňskou linku, postel, skříň apod.) za cca 150.000 Kč, které zatím uskladním a namontuji je do bytu až v roce 2026, kdy bude byt - již v majetku FO - sloužit k dlouhodobému pronájmu. Může FO uplatnit své náklady související s pronájmem bytu (nákup mobiliáře realizovaný v roce 2025) uplatnit v roce 2026 (odkazuji se na § 24 odst. 1 ZDP)? Díky a hezký den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1845
Vyměnila jsem bydlení s jednou dcerou a jsem vlastníkem bytu, kde bydlím a který mi darovala (výměnou za darování rod. domu). V rámci dohody mezi dcerami o rozdělení majetku v případě mého úmrtí, bych ráda tento byt převedla na svou druhou dceru. Je zde nějaký časový interval pro následující darování, které je osvobozené od daně? Nebo je lepší sepsat závěť, která by ale byla ve prospěch jen jedné dcery? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1887
V roce 2006 rodiče (manželé) koupili byt, na katastru (KN) byl zapsán pouze otec, ale byt byl ve společném jmění manželů. Zemřel v 6/2019 a po jeho smrti zůstavitel manželka měla 50% podílu a druhá polovina 50% se dědila mezi manželku, dvě dcery a jednoho syna. Obě dcery se dědictví vzdaly, syn dostal vypořádání kvůli insolvenci. Usnesením o dědickém řízení se manželka stala 100% vlastníkem bytu. V 8/2023 zemřela, dědili jsme tři sourozenci 1/3 podílu na každého.
V 3/2024 jsme byt prodali a každý dostal třetinu. Mysleli jsme si, že daň z příjmu neřešíme, protože jde o přímé příbuzné. Teď jsme, ale zjistili, že musíme. Musí se danit 100% nebo jen 50%, případně je prodej osvobozený od daně? Nemovitost (byt) byl vlastněn maminkou během manželství vlastněn více jak 10 let a to minimálně polovinou.
Skutečně platí, že není podmínkou pro časový 10 letý test vlastnit nemovitost ze 100% aby prodej byl osvobozen od daně z příjmů? Maminka totiž vlastnila jen 50% podíl do roku 2019 než nabila dědickým řízením 100%.
Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1882
2013 koupili rodiče (SJM) byt. V bytě nikdy neměli trvalé bydliště. 2022 otec zemřel. 2023 došlo k dohodě o rozdělení pozůstalosti, byt jsem nabyl já. V letošním roce 2025 uvažuji o prodeji bytu. Budu z prodeje muset platit daň z příjmu fyzických osob? Nebo už je splněn časový test pro osvobození? Byt byl 2022 pro účely dědického řízení oceněn realitním makléřem na 3.500.000 Kč (odborné vyjádření k ceně), je tuto cenu možné použít jako výdaj (náklad) pro případný výpočet daně z příjmu? Za odpověď děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2856
Reaguji na váš článek ohledně příjmů v Onlyfans a váš komentář ohledně registrace k DPH. Prosím o radu. Jsem OSVČ tvůrce ONLY FANS. Finanční úřad mne chce zpětně registrovat jako identifikovanou osobu a žádá abych z poplatku 20% který si provozovatel strhává odvedla Finančnímu úřadu DPH. Finanční úřad mi zaslal toto odůvodnění:
Společnost Fenix International Ltd. zajišťuje prostřednictvím své webové platformy Onlyfans tzv. tvůrcům zejména sdílení a zprostředkování nabídky jimi vytvořených příspěvků (ukládání placeného obsahu) vůči tzv. fanouškům, zprostředkování komunikace mezi tvůrci a fanoušky a také plateb směřujících od fanoušků vůči tvůrcům za shlédnutí či jiné sdílení jejich příspěvků. Za tuto svou činnosti si společnost Fenix Int. ponechává poplatek ve výši 20 % plateb poukázaných ze strany fanoušků jednotlivým tvůrcům. Částky plateb od fanoušků ponížené o tento poplatek jsou poté ze strany společnosti Fenix Int. poukazovány jako částky nazvané Výplata tvůrcům na bank. účty a k těmto částkám jsou společností Fenix Int. vystavovány jednotlivé faktury (já to žádných fakturách nevím). Vzhledem k tomu, že DS přijímal služby (využíval platformu OnlyFans ke své činnosti) od osoby neusazené v tuzemsku, vznikla mu povinnost registrovat se jako identifikovaná osoba dle § 6h ZDPH ode dne přijetí první služby a byl povinen podat přihlášku k registraci k DPH jako Identifikovaná osoba. Identifikovaná osoba je dále povinna přiznat daň z přidané hodnoty z přijaté služby od osoby neusazené v tuzemsku. Službou se v tomto případě rozumí především možnost využití internetové platformy, za kterou je poskytovatelům internetového obsahu vypočítáván poplatek. Dodávám: fakturace za (poplatek) neexistuje. Tedy si ani tento poplatek nemohu dát do nákladů a mám z něho odvést Finančnímu úřadu DPH? Prosím tímto o radu, jak dále postupovat. Má finanční úřad pravdu či ne? Velice Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2410
Moje matka a její sestra (obě občanky ČR) zdědily po svých rodičích nemovitosti na Slovensku. První část nemovitostí získaly (každá 1/6) v rámci dědického řízení po své matce v červenci 2014, zbylou část pak získaly v rámci dědického řízení po svém otci v listopadu 2024. Oba zůstavitelé nemovitosti vlastnili od jejich postavení (kolaudace) v období 60. až 80. let minulého století. Tyto zděděné nemovitosti teď v červenci 2025 moje matka a její sestra prodávají. Zajímá nás, jak je to s placením daně z příjmu v České republice? Pokud jsem správně přečetla daňové zákony, měla by se na matku a její sestru vztahovat výjimka a tedy nemusejí příjem z prodeje daných nemovitostí zahrnovat do daně z příjmů ani tuto daň odvádět. Je má dedukce správná? Předem děkuji za odpověď.












