Daně, daňové přiznání, finanční úřad, odvod daní
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1775
Žiji dlouhodobě v zahraničí (občanství ČR a Kanady) a v Praze pronajímám byt v osobním vlastnictví. Jaké mám povinnosti ve vztahu k dani z nemovitosti a mohu v daňovém přiznání uplatnit slevu na poplatníka? Nejsem plátce zdravotního a sociálního pojištění v ČR. Děkuji za odpověď Jana.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1970
Řešíme jednu firemní účetní úlohu, potřebuji jen pro ověření zda počítám správně:
Fakturováno: 739 081,4CZK (s DPH 21%), 610 811CZK bez DPH, DPH = 128 247CZK
Náklady: 516 428CZK (s DPH 21%), 464 436,1CZK bez DPH, DPH = 51 992,9CZK
Kolik zbyde zisk po odečtení DPH? Kolik DPH se musí odvést státu a z jaké částky? V příloze kolegův výpočet (propiskou moje komentáře), který mi nedává moc smyls. Předem děkuji za ověření. V nákladech jsou zahrnuty a některé částky, které DPH nemají. Fakturováno i náklady berte jako platné vstupní údaje.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2086
V roce 2011 jsem si koupila byt v osobním vlastnictví a v roce 2014 jsem jej začala pronajímat. Bohužel až teď jsem se dozvěděla, že mohu do daňového přiznání zahrnout Odpisy nemovitostí. Jelikož jsem jej začala pronajímat do 5 let od koupě, stačí doložit finančnímu úřadu Kupní smlouvu a zařadit od tohoto roku Odpis nemovitosti? Více by mi vyhovoval zrychlený. Je to možné? Nebo musím zažádat o nový odhad? Pokud ano, tak ke kterému roku? K roku 2011, kdy jsem si nemovitost koupila nebo k roku 2014, kdy jsme ji začala pronajímat? Moc Vám děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1742
Chtěl bych se zeptat jakou použít sazbu DPH. Jedná se o rekonstrukci nebytového prostoru v "dokončeném bytovém domě" z roku 1927. Prostor má víceméně stejnou dispozici jako byty, cca 50 m2, nepatří SVJ ale jednotlivým členům SVJ (26). Prostor byl rekonstruován, vybaven kuchyní a pronajat k bydlení. Jaká sazba DPH měla být uplatněna z ceny stavebních, příp. dalších prací při jeho rekonstrukci? Již několik odborníků potvrdilo že DPH mělo být sníženou sazbou, dodavatel nesouhlasí. V odpovědi prosím uveďte jednoznačné odůvodnění. Děkuji mockrát. L. Fritz.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Dobrý den, bohužel vaše odpověď stále nepřesvědčila dodavatele ani toho, kdo všechny na straně objednatele zastupuje, že měla být použita snížená sazba daně. Bylo mi řečeno, že jediný kdo může podat jednoznačnou a nezpochybnitelnou odpověď je FÚ, který si za to účtuje 10000 Kč. Mohu vás požádat o radu, jak postupovat? Může například vypracovat jednoznačné stanovisko daňový poradce (třeba vy), tak aby byla jistota, že FÚ pak nerozhodne jinak? Pochybnosti jsou okolo toho, že a) nebytový prostor není součástí společných částí domu (SVJ) a má jinou vlastnickou strukturu b) není to byt ale nebytový prostor. Já jsem vaši odpověď pochopil tak, že pokud se jedná o jakokoliv součást dokončeného bytového domu, užije se snížená sazba (napovídá tomu i příklad na webu finanční správy nepřesvědčil (viz níže), který jsem také použil. Vím, že jste to již jednou vysvětlil, ale zřejmě to nestačí – účetní na obou stranách tvrdí, že nelze použít sníženou sazbu.
Děkuji mockrát
Jaká sazba daně se uplatní u topenářských prací prováděných v restauraci, která je součástí bytového domu ?
Pokud se jedná o bytový dům vymezený v ustanovení § 4 odst. 1 písm. za) zákona o DPH (více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení a je k tomu účelu určena), jedná se o stavební nebo montážní práce prováděné v souvislosti se změnou dokončené stavby bytového domu, u kterých se v souladu s ustanovením § 48 zákona o DPH uplatní snížená sazba daně.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1962
Dělám si letos (2025) poprvé daně sama a měla bych dotaz. Loni (2024) (2024) jsem byla na HPP zaměstnaná u OKD, a.s. a na DPP jsem koncem roku pracovala i pro Fakultní nemocnici v Ostravě. Tyto příjmy do přiznání uvedu. Letos (2025) mi ještě v únoru ale přišly roční prémie za minulý rok z OKD. Toto mám také uvést někde v tom přiznání? Nebo třeba až příští rok? Děkuji za odpověď, Zuzana
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 3584
Jsem učitelka, každoročně mi “škola” dá k podpisu formulář na roční zúčtování daní. Chci začít prodávat své materiály na Učitelnici, tam odkazují na autorský zákon, ale nejsem z toho vůbec moudrá. Bojím se začít prodávat dříve, než budu vědět, co konkrétně musím udělat a Jak mám postupovat. Musím se někde hlásit? Jak budu platit daň z případného zisku? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2695
Můžete mi prosím vysvětlit co můžu dát do nákladů z pronájmu družstevního bytu. Družstvu platím zálohu na teplo, vodu, energie, fond oprav, osvětlení. Děkuji Dana Tesařová.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2548
S exmanželkou jsme se rozvedli v září 2020, v roce 2022 na mě darovací smlouvou převedla 1/4 nemovitosti, kde jsme společně více jak 6 let žili (trvalé bydliště) a také přivedli na svět syna (a před tím několik let dávali dohromady a rekonstruovali). Nemovitost na sebe měla napsanou více jak 10 let. Nyní (2025), po 3 letech od převodu nemovitosti, se mi ozval finanční úřad, abych dodanil 15% z této darem nabyté nemovitosti. Podle paragrafu 10 odst. 3 písm. c) zák. o daních z příjmu, bych mohl být od této povinnosti osvobozen. Měli jsme v této nemovitosti společnou domácnost více jak 1 rok před obdarováním (nemovitost byla využívána k zajištění bytových potřeb rodiny). Důkazy nebudou problém, i případné výpovědi svědků. Finanční úřad argumentuje tím, že mezi převodem nemovitosti a rozvodem byl cca 2 letý odstup. Je to oprávněné? Zákonem žádná takováto lhůta dána není. Upřímně a to je fakt, dalo by se argumentovat, že v tomto období v ČR eskalovala Covidová krize a tím pádem bylo mnoho institucí uzavřených, bylo mnoho omezení, atd. a tím pádem se převod nemovitosti odkládal a posouval. Navíc nemovitost byla zatížena hypotékou, která byla psána na nás oba a to bylo před tím také nutné vyřešit, což také vše prodloužilo. Je možné v tomto sporu díky těmto argumentům uspět a vyhnout se nutnosti dodanění? Což nebude malá částka. Předem moc děkuji a mějte fajn den. S pozdravem Pavel Klásek.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2060
Dočetl jsem se, že je možné jako OSVČ podpořit sponzorským darem zájmový spolek jehož jsem členem a odepsat si tento dar z daní. Dohledal jsem limit 2% až 15% ze základu daně, minimálně 1.000 Kč. Musím, ale zajistit, aby nešlo o střet zájmů a finance nebyli použity přímo pro moji potřebu jakožto člena spolku, ale pro obecně potřeby spolku. Jde mi o spolek Czech Freeride Team z.s., což je skupina lidí závodících ve freeride snowboardingu na závodech po Evropě i celém světě. Obecně prospěšné věci spolku, pro které by se dle mého finance dali bez problému použít jsou třeba věci jako platba za virtuální sídlo, za nálepky, potisky na oblečení, reklama na instagramu případně platba za správce instagramu (nečlena spolku). Dají se tyto finance použít i pro platbu věcí typu: doprava na závody (benzin, letenky), ubytování, případně registrace závodníka do závodu? Ať už ve variantě kdy na těch konkrétních závodech já ani nebudu, a nebo i se mnou. Kdy bych se dopravoval společně s ostatními, bydlel s ostatními a samozřejmě potřebuji taktéž uhradit startovné. Je případně možné platby pokrýt jen částečně, vyjma mých nákladů? Abych zkrátka jakkoliv vyloučil tento střet zájmů a spolek mohl použít finance na co největší spektrum věcí. Ve spolku jsem klasickým členem, i členem rady a jsem jeho spoluzakladatelem, takže se bojím velkého střetu zájmů a nevím jak to vyřešit. Děkuji za odpověď. S pozdravem
Tomáš Obzina.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2690
Obracím se na Vás znovu ohledně odkupu vozidla z firmy s. r. o. do osobního vlastnictví. Vozidlo bylo zakoupeno v roce 2019 jako starší za částku 350.000 Kč včetně DPH. Bylo uvedeno, že odkup může proběhnout buď formou bezplatného převodu, nebo prodeje za dohodnutou cenu, přičemž v případě prodeje musí být uplatněno DPH. Chci se ujistit, zda při odkupu vozidla nehrozí žádné komplikace, především z hlediska daňové kontroly nebo následných problémů s cenou převodu. Pokud by cena nebyla stanovena jako obvyklá, co vše je třeba k doložení, aby převod proběhl v pořádku? Ráda bych také podrobněji porozuměla otázce DPH – zda je s. r. o. povinna odvést DPH při prodeji i v případě, že by byla zvolena symbolická cena.
Předem děkuji za Vaše vyjádření a doporučení, abychom měli celý proces právně i daňově ošetřen.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Prosím tedy o informaci, pokud provede majitel bezplatný převod auta z s. r. o. na fyzickou osobu, v takovém případě už nemusí provádět úpravu DPH?
Vozidlo by (po nějaké době - jaké?) mohl tedy prodat za symbolickou částku (1,-) nám?
Prosím o upřesnění, zda touto cestou bychom měli proces daňově i právně ošetřen.
Děkuji.












