Daně, daňové přiznání, finanční úřad, odvod daní
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 3162
Rád bych se Vás zeptal, zda začíná běžet nový časový test (aktuálně 10letý časový test, resp. 2letý test na bydlení – pokud bych nemovitost začal užívat pro účely vlastního bydlení a bezprostředně před prodejem bytu bych jednotku obýval alespoň 2 roky) pro osvobození příjmů od daně z příjmu při případném budoucím prodeji nemovitosti při převodu nemovitosti (bytové jednotky). Jde o majetek OSVČ do osobního vlastnictví stejné osoby. Jedná se o změnu režimu vlastnictví, protože majetek i v tomto případě přechází z obchodní sféry do osobního vlastnictví? Na katastru nemovitostí bude změnovým formulářem pouze přepsáno IČ na RČ a nemovitost bude účetně vyřazena z majetku OSVČ, což bude zaznamenáno i v kartě majetku.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2169
Jsem fotbalový rozhodčí, z čehož mi plyne příjem, který ročně činí okolo 25.000 Kč. Ze zákona jsem se dočetl, že příležitostné příjmy do 50.000 Kč ročně se danit nemusí, ovšem to není můj případ, protože se jedná o souvislou činnost, kdy mi je zasílána vydělaná částka každý měsíc na základě sběrné fakturace, nikoliv nahodilé příjmy. Tato situace mi je velmi nejasná, protože byť je příjem vcelku nevelký, podle mnou dohledaných informací podléhá daňové zátěži, navíc dle Řádu rozhodčích a delegátů Fotbalové asociace ČR jsou rozhodčí povinni vykonávat funkci rozhodčího na základě živnostenského oprávnění. Mám já tedy nějakou povinnost (vyplývající ze zákonů ČR, nikoliv interních předpisů FAČR) tyto příjmy danit, případně je nějakým způsobem alespoň nahlásit, resp. vztahuje se na mě povinnost platit zdravotní/sociální pojištění? "Zaměstnáním" jsem sirotčí důchodce a student SŠ. Děkuji, Svatopluk
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1965
Vlastním obchod, jehož činnost bych ráda ukončila. Od ledna 2025 budu pracovat v Rakousku a díky tomu nemohu mít další příjmy v ČR. Svou živnost jsem k poslednímu dni v roce 2024 pozastavila. Zůstanou mi zásoby, které bych ráda doprodala přes eshop. Prodej by šel na maminku, která by si udělala IČO a příjmy půjdou na ní. Jak jí prodat/převést zásoby, abychom neplatili daň? Lze zásoby prodat za korunu? nebo nějakou nižší částku. Nyní jsou v hodnotě cca. 600.000 Kč. Daň by byla obrovská a prodej a práce s tím, další náklady. Pro obě absolutně prodělečné. Maminka by se přihlásila k paušální dani. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1684
V roce 2024 jsem dostal daňový přeplatek ze zemí mimo EU (Švýcarsko) za roky 2017–2021. Nyní žiji v Česku. Musím tento přeplatek uvést v daňovém přiznání za rok 2024? Jak získat daňový přeplatek ze Švýcarska?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2118
Založili jsme tenisový klub, z. s. Hlavní činností je provozování tenisového klubu, tenisové akademie, organizace turnajů a sportovních kempů. Příjmy z hlavní činnosti tvoří poplatky za sezonní tenisové kurzy. Vedlejší činnost je pronájem tenisových kurtů třetím osobám. Z příjmů platí z.s. nájemné za tenisový areál pronajímateli. Platí i v tomto případě, že dle § 39a odst. 5 zákona o daních z příjmů není povinen podat přihlášku k registraci jako poplatník daně z příjmů právnických osob? Obrat není vyšší než 3.000.000 Kč, za rok, tudíž stačí vést jednoduché účetnictví, peněžní deník, který se nemusí zveřejnovat?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1715
Jsem invalidní důchodce a živím se psaním článků a nejrůznějších textů. Abych mohl odvádět sociální pojištění a měl vyšší šanci na hypotéku, šel jsem si založit živnost na vedlejší činnost. Na ŽÚ pořádně nevěděli, do jaké sekce spadám, ač jsem několikrát zdůraznil, že píši články a považuji se za novináře/redaktora. Rozhodli se proto naklikat kombinaci s vydavatelskou činností, reklamou a marketingem a také obchod a služby. Tady se dostávám k jádru problému, kterým je budoucí daňové přiznání.
Jakožto živnostník s volnou živností mám možnost využít paušální výdaj 60%, problémem ovšem je, zda vůbec se svým zaměřením mohu tento výdaj použít. Nerad bych se totiž dostal do problémů s FÚ. Na internetu jsem vyhledal řadu protichůdných informací, kdy například autorské honoráře podléhají pouze 40% paušálních výdajů při výpočtu daně, avšak já nejsem spisovatel a neberu autorské honoráře například za knihy. Fakturuji za své služby (psaní textů, analýz apod.), ačkoliv se nejedná přímo o PR články, takže vyloženě o reklamu a marketing nejde. V několika článcích pak bylo řečeno, že při psaní článků se na základě autorské činnosti využívá výdajový paušál 40%, pokud ale takový člověk založí živnost, pak může využít právě 60%. Povedlo se mi vyhledat, že bych při vyplňování daňového přiznání mohl využít možnost být nezávislý novinář a spadat do kategorie "umělecká tvorba", lze na toto zaměření využít 60% výdaje, když už mám ŽL založený? Nebo musím použít pouze 40% výdaje?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1890
Jsem invalidní důchodce a živím se psaním článků a nejrůznějších textů. Abych mohl odvádět sociální pojištění a měl vyšší šanci na hypotéku, šel jsem si založit živnost na vedlejší činnost. Na živnostenském úřadě ŽÚ pořádně nevěděli, do jaké sekce spadám, ač jsem několikrát zdůraznil, že píši články a považuji se za novináře/redaktora. Rozhodli se proto naklikat kombinaci s vydavatelskou činností, reklamou a marketingem a také obchod a služby. Tady se dostávám k jádru problému, kterým je budoucí daňové přiznání.
Jakožto živnostník s volnou živností mám možnost využít paušální výdaj 60%, problémem ovšem je, zda vůbec se svým zaměřením mohu tento výdaj použít. Nerad bych se totiž dostal do problémů s finančním úřadem FÚ. Na internetu jsem vyhledal řadu protichůdných informací, kdy například autorské honoráře podléhají pouze 40% paušálních výdajů při výpočtu daně, avšak já nejsem spisovatel a neberu autorské honoráře například za knihy. Fakturuji za své služby (psaní textů, analýz apod.), ačkoliv se nejedná přímo o PR články, takže vyloženě o reklamu a marketing nejde. V několika článcích pak bylo řečeno, že při psaní článků se na základě autorské činnosti využívá výdajový paušál 40%, pokud ale takový člověk založí živnost, pak může využít právě 60%. Povedlo se mi vyhledat, že bych při vyplňování daňového přiznání mohl využít možnost být nezávislý novinář a spadat do kategorie "umělecká tvorba", lze na toto zaměření využít 60% výdaje, když už mám ŽL založený? Nebo musím použít pouze 40% výdaje? Předem děkuji za odpověď. Petr
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2430
Jsem fotbalový rozhodčí, z čehož mi plyne příjem, který ročně činí okolo 25.000 Kč. Ze zákona jsem se dočetl, že příležitostné příjmy do 50.000 Kč ročně se danit nemusí, ovšem to není můj případ, protože se jedná o souvislou činnost, kdy mi je zasílána vydělaná částka každý měsíc na základě sběrné fakturace, nikoliv nahodilé příjmy.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1865
Prodali jsme nemovitost (zahradu) za 2.000.000 Kč. Zisk z prodeje zahrady je 600.000 Kč. Byla kupovaná za 1.400.000 Kč v létě 2021. Koupili jsme za ty peníze byt za 2.500.000 Kč v červenci 2024. Daň z příjmů by se tedy platit neměla, když jsme pořídili jinou nemovitost pro bytovou potřebu, jestli se nepletu. Můj dotaz zní. V novém bytě nyní bydlí manželova maminka, důchodkyně.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1686
Prodali jsme nemovitost (zahradu) za 2.000.000 Kč. Zisk z prodeje zahrady je 600.000 Kč. Byla kupovaná za 1.400.000 Kč v létě 2021. Koupili jsme za ty peníze byt za 2.500.000 Kč v červenci 2024. Daň z příjmů by se tedy platit neměla, když jsme pořídili jinou nemovitost pro bytovou potřebu, jestli se nepletu. Můj dotaz zní:
V novém bytě nyní bydlí manželova maminka, důchodkyně. Aby nemusela platit nájem cizí osobě, chce ho platit nám. Oficiální nájemní smlouvu bychom ji po dohodě s ní chtěli dát od 1.1.2025, aby mohla pobírat od státu příspěvek na bydlení, který je zvyklá pobírat. Je nutné příjem 600.000 Kč, použitých na koupi bytu v následujícím daňovém období tedy zdanit? Nebo jak dlouhé je období, dokdy s nájemní smlouvou musíme počkat, abychom těch 600.000 nemuseli zpětně danit? Je nám jasné, že zisk z nájmu danit budeme, to je v pořádku. Abyste mě správně pochopili, když tedy tchýni dáme oficiální nájemní smlouvu a budeme samozřejmě náš zisk danit 15%, je možné aby tchýně dál čerpala příspěvek na bydlení a stále platí pravidlo že nemusíme platit daň 15% z těch 600.000 zisku z prodeje zahrady? Bude stále splněna podmínka, že jsme koupili nemovitost pro vlastní bytovou potřebu? A neovlivní to ani nájemní smlouva, kterou tchýni oficiálně dáme a ona může pobírat příspěvek na bydlení? Moc děkuji za odpovědi. Nevíme totiž, jaké období je posuzováno zpětně pro posouzení finančního úřadu na použití peněz pro bytovou potřebu a zda toto zdaňovací období pro daň z příjmu při pořízení bytu v červenci 2024 končí termínem 31.12.2024 a od 1.1.2025 už tchýni tu nájemní smlouvu můžeme dát či bychom museli pak zisk 600.000 nějak dodanit. Bud ráda za jakoukoliv radu v tomto ohledu či doporučení. Moc děkuji a přeji hezký den.












