Daně, daňové přiznání, finanční úřad, odvod daní
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2109
K daňovému přiznání jsem už letos (2025) začala žádat potvrzení o darech organizace, které je samy automaticky nerozesílají. Jedna mi ovšem potvrzení odepřela z důvodu, že účet, ze kterého odcházejí příspěvky, je psán na manžela (on je majitel, já disponent), a je možné ho vydat pouze na jeho jméno. Existuje na to nějaký předpis? Nikdy jsem nikde problém neměla a ráda bych tedy věděla, zda je to opravdu někde právně ošetřené. Dary odečítám já z čistě praktických důvodů, mám totiž násobně menší základ daně. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2520
Vnuk žije s partnerkou 7 let ve společné domácnosti v nájemním bytě na její jméno. V minulém měsíci (12/2024) získala partnerka darem byt. Chtěla by 1/2 bytu darovat svému partnerovi. Ten se obává, že by musel zaplatit daň z příjmu, protože bude obtížné prokázat jeho účast na společném vedení domácnosti. Bude postačovat čestné prohlášení, nebo svědci? Protože prostředky na vedení domácnosti jsou vynakládány v hotovosti. Prosím poraďte. Vázne na tom uzavření darovací smlouvy.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 1714
Prosím o radu k odpočtu úroků z úvěrů na bydlení. Měla jsem hypoteční úvěr na původní byt, k 31.10.2024 byla tato hypotéka splacená překlenovacím úvěrem, protože jsem si potřebovala koupit jiný byt, banka mi dala tedy nový úvěr (v 9/2024) na tento původní byt (starý úvěr se splatil k 31.10.2024), a pak mám další hypoteční úvěr, oba tyto nové úvěry musely dát celkem částku kupní ceny nového bytu a původního zůstatku hypotéky. V původním bytě jsme do 6.12.2024 se synem bydleli, 16.12.2024 byla sepsaná kupní smlouva a tento byt se prodal. V novém bytě bydlíme od 6.12.2024. K datu 15.1.2025 je nový úvěr na starý byt splacen (při prodeji bytu). Úroky jsou celkem cca 60.000 Kč. Prosím o radu, jak postupovat a jak se bránit tomu, když mi FÚ sdělil, když jsem se byla zeptat, co vše mám přiložit, že prý si k původnímu bytu nemohu odečíst úroky žádné. Jde mi o to, že jsem samoživitelka a všechny ty úvěry jsem si opravdu brala na to, abychom řešili bytovou situaci. Moc děkuji za radu.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2728
Jsem jednatelem a společníkem začínajícího s.r.o. a aktuálně řeším problematiku vyplácení peněz z firmy. Přestože mi práce pro firmu zabírá mnoho času, firma zatím nemá ekonomickou stabilitu, abych si mohl dovolit zaměstnat se v ní na HPP. A popravdě se mi do toho kvůli výši zdanění ani příliš nechce. Hledal jsem tedy alternativní možnosti pro vyplácení odměn, ale všechny jsou zdaněny velmi podobně. Funguji zároveň jako OSVČ, ale většina názorů, které jsem se dočetl, zapovídá možnost fakturování společníka firmě stejnou činnost, kterou provádí jeho s.r.o. Jako externista zároveň pracuji pro jednu personální agenturu, která se zaměřuje na specialisty a těžko dostupné profese, kam spadá i ta má. Bylo by v mezích zákona, pokud by tato personální agentura fungovala jako prostředník, tedy že by poskytovala personální služby mé firmě a já bych zároveň dále externě pracoval pro tuto agenturu i na zakázkách mé firmy? Děkuji, Zikumund
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2038
Mám dotaz ohledně následující situace: Otec poskytl půjčku bytovému družstvu BD, kde jsme oba členy, a následně tuto půjčku postoupil (přepsal) na mě. Následně se zvyšoval základní vklad, který byl v mém případě placen z oné půjčky. Když se dále jednalo co a jak s půjčkami (každý člen poskytl nějaké finance) v rámci bytového družstva BD, nechal jsem si úroky a půjčku vyplatit. Otázkou, která mě nyní vrtá v hlavě, je, jestli a jak mám tento "příjem" danit? Díky za radu. S pozdravem J.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 3372
Umíte mi přesně vysvětlit, jak chápat článek, který zasílám přílohou? Je to novinka, která má platit od letošního roku 2025. Koupil jsem párkrát pozemek postavil dům pak prodal. Bydlel v něm dva roky a osvobodil se od daně. Teď mě zajímá jak to přesně je s novinkami, které by se mě týkaly. Protože chci postavit a pak hned prodat. Rozumím tomu tak, že v případě, když nebudu podnikat jako s.r.o., postavím a pak prodám dům v kratší době od kolaudace, než jsou dva roky, tak odvádím krom 15 % daně a také NOVĚ NAVÍC DPH (kolik procent???) z prodejní ceny. Oproti tomu, že kdybych byl s.r.o. tak také odvedu 15% a také odvedu DPH, ale zde dostanu zpátky vrácení daní. Takže v prvním případě bych nedostal zpět žádné daně protože bych nebyl jako s.r.o.. A v druhém případě dostanu zpět vrácené daně. Je tomu tak? Čili je pro mě výhodnější být jako s.r.o.? Děkuji za vysvětlení. S pozdravem M. Č.
---------------------------------
Doplňující dotaz:
Aha takže v mém případě se mě to netýká že? Já prodám novostavbu, kde ale v době prodeje jsem v domě bydlel 2 roky tudíž splnim podmínku a jsem osvobozen od daně z příjmů z tohoto případu. A myslím že v případě kdy tam bydlím 2 roky nemusím použít peníze na vlastní bydlení to pouze v případě, kdybych tam bydlel kratší dobu než 2 roky. Pak ale postavím dům a postavím několik postupně a mým záměrem je ho prodat hned po kolaudaci. Takze odvedu daň z příjmu pak zaplatím DPH z celkové prodejní ceny domu a pak dostanu vratku DPH z finančního úřadu. Je zde ještě nějaká finta, abych měl co nejnižší daně a DPH ? Třeba prodat před kolaudaci ? Byl bych s.r.o. protože kdybych nebyl a prodal hned po kolaudaci tak bych nedostal vratky DPH, což není malá částka. Takže logicky asi nejlépe s.r.o. Pokud se teda nepletu
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2239
Rád bych se Vás zeptal – pokud jsem jako fyzická osoba vlastníkem parkovacího stání, které je na katastru nemovitostí zapsáno jako samostatná jednotka a rozhodnu se toto parkovací stání pronajmout, avšak jen na část roku, je možné při účtování zahrnout do nákladů mandatorní náklady spojené s vlastnictvím a držbou parkovacího stání (v tomto případě zejména poplatky sdružení vlastníků jednotek za úklid garážové haly, svícení v garážích apod.) za celý rok?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2326
Od rodičů jsem dostala darem pozemek, na kterém jsme s manželem postavili dům na hypoteční úvěr. Od konce roku 2020 jsme zde začali bydlet. Dům byl nezkolaudován, bohužel nám došli finance. A v roce 2022 jsme se s manželem rozvedli. Na konci roku 2024 jsem dům prodala. Chci se zeptat, zda se počítá bydlení v nezkolaudovaném domě, kdy jsme normálně hradili, energie, vodu, internet. Tedy prokazatelně min. 2 roky jsme zde bydleli. Uznává to finanční úřad? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 2305
V roce 2023 děda s babičkou darovali sestře byt, tudíž byli rodina, je nějaká oznamovací povinnost na finanční úřad při nabytí nemovitosti údajně při hodnotě nad 5.000.000. Odhad nebyl vyhotoven a nevíme skutečnou hodnotu bytu. Druhý dotaz je, děda s babičkou zemřeli a do poslední chvíle v bytě bydleli, jak se vypočítá daň příjmů? Dočetla jsem se, když se vyhotoví znalecký posudek v době darování a v potom v době prodeje, tak se vypočítá daň jen z rozdílu? Tedy např. v době darování měl byt odhadní cenu 6.500.000 a při prodeji 6.700.000, rozdíl 200.000 bude daň 30.000 Kč a musí se předem hlásit, že se bude dělat znalecký posudek? Sestra je na rodičovské dovolené a nemá další jiný příjem, peníze chce sestra rozdělit mezi 4 rodinné příslušníky, musí se hlásit na finanční úřad, že jim peníze z prodeje poslala? Chtěli jsme, aby byl pouze 1 vlastník, jaké další náklady můžou být dány do daňového přiznání. Ptám se z důvodu dřívějších problémů, manžel prodal dům po babičce a za rok jsme kupovali dům, nechali jsme si udělat 2 znalecké posudky bylo to v době covidu, měli jsme nahlášeno, že kupujeme nemovitost k bydlení a peníze z prodeje darované nemovitosti použijeme, když manžel podal daňově přiznání bylo uznáno, ale po roce se ozvali z finančního úřadu a museli jsme zaplatit daň z příjmů a ještě úroky, ztratily se na úřade papíry, kterými jsme dokazovali, že jsme použili peníze na koupi našeho domu, bohužel jsme neměli jak doložit, že dokumenty tam byly dodány, v tu dobu byla ještě daň za nabytí nemovitosti, za to že jsme si koupili dům jsme byli kvůli státu chudší o 200.000 Kč, proto se raději ptám, než aby jsme opět udělali chybu. Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 3433
Měl bych dotaz ohledně zdanění kryptoměn. Zajímalo by mne, zda již od 1.1.2025 platí zákon ohledně osvobození kryptoměn od zdanění a jak v tomto případě postupovat. Nakoupil jsem v letech 2021 a 2022 0,88079167 Etherea a 0,1552049 Bitcoinu během několika týdnů. Tyto částky by postupně měly projít aktuálně časovým testem (část z nich již proběhla). Pak jsem ještě však nakoupil 0,00584602 Bitcoinu v roce 2024 (což má nyní hodnotu asi okolo 14.000 Kč). Musím z něčeho odvádět daně pokud budu prodávat? Napadly mne totiž dvě možnosti a nevím, zda je některá z nich správná:
A) Investice z let 2021 a 2022 již prošly časovým testem a investice roku 2024 sice ještě ne, ale její hodnota je menší než 100.000 Kč (dokonce ještě méně než 15.000 Kč), takže není potřeba nic danit ani podávat daňové přiznání.
B) Investice z let 2021 a 2022 jsou sice osvobozené, ale investice roku 2024 není, protože neprošla časovým testem a v součtu s investicemi z let 2021 a 2022 překonávám hranici 100.000 Kč pokud budu během těchto měsíců prodávat vše, nebo většinu. Tudíž musím podat daňové přiznání a zdanit těch cca 14.000 - 15.000 Kč.
Jak se věci mají? Je některá možnost správně? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Luděk.












