Zdědila jsem byt po majitelce, která zemřela v dubnu 2022. Mám v plánu byt prodat ještě v roce 2022. Musím podat přiznání k dani z nemovitosti, pokud nebudu k 1.1.2023 majitelem? A je v pořádku že za letošní rok 2022 nebyla daň placená? Složenka v květnu 2022 už nepřišla, protože majitelka zemřela. Děkuji za odpověď. Darja.

ODPOVĚĎ:
Daň z nemovitých věcí se platí podle vlastnického stavu ke dni 1. ledna. Když jste zdědila byt v dubnu 2022 a ještě tento rok ho prodáte, tak nebudete muset podávat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí a tedy ani platit daň z nemovitosti na rok 2023. Daň z nemovitosti bude platit až nový majitel, protože k 1.1.2023 bude nemovitost vlastnit už jiná osoba. Daň z nemovitosti na rok 2022 měla povinnost platit ještě původní majitelka, protože vlastnila byt k rozhodnému dni 1.1.2022. Daňová povinnost zůstavitele (zemřelého) přechází na dědice, takže neuhrazenou daň z nemovitých věcí v roce 2022 máte povinnost zaplatit za původní majitelku Vy jako dědic.