Prosím jaký je postup při zdanění příjmů ze zahraničí v následujícím případě (částky jsou orientační) : Zahraniční firmě jsem poskytl částku 4500 Euro na zafinancování její obchodní činnosti. Tato firma mi každého ¼ roku posílá vyúčtování s tím, že můj vklad byl její obchodní činností zhodnocen o 500 Euro, a tuto částku mi převádí zpět na můj účet (nebylo zdaněno v zahraničí).

Celkem za rok 4 x 500 = 2000 Euro. Kdy zdanit tuto částku a jak? Každý rok? , nebo až se mi vrátí původní částka 4500 Euro a následně danit to co přichází navíc?
Do jaké kolonky daňového přiznání pak toto uvádět?   Děkuji za odpověď. Blahoslav.

ODPOVĚĎ:
Pro daňové je potřeba příjmy ze zahraničí přepočítat na CZK tzv. jednotným kurzem, v případě EUR činí za rok 2021 jednotný kurz 25,65 Kč za euro. Samotný zdanění závisí na formě dané investice. Pokud o investici ve formě dluhopisu, kdy každého 1/4 roku dostáváte vyplacen výnos 500 Euro a hodnota vkladu 4.500 Euro Vám bude vrácena v budoucnu najednou, nebo ve formě podílu v obchodní společnosti, potom se výnos bude danit jako příjem z kapitálového majetku podle § 8 zákona o daních z příjmů a v daňovém přiznání se uvede na řádek č. 38 - Dílčí základ daně z kapitálového majetku podle § 8 zákona částka 51.300 Kč (2000 Euro x 25,65 Kč), z tohoto titulu Vám vznikne povinnost uhradit daň z příjmů. Pokud jde o formu investice, která nemá podobu dluhopisu ani podílu v obchodní společnosti, pouze participujete na zisku firmy, kdy investujete na počátku 4.500 Euro a pak jsou Vám vypláceny pouze výnosy, nikoliv původní vklad a fakticky vydělávat začnete až se Vám pomocí těchto výnosů splatí Vaše počáteční investice, potom se budou tyto příjmy danit v rámci § 10 - ostatní příjmy. V daňovém přiznání se příjem bude uvádět v PŘÍLOZE č. 2 v Tabulce 2. Výpočet dílčího základu daně z ostatních příjmů (§ 10 zákona). V kolonce Příjmy uvedete obdržené příjmy z investice, na stejném řádku k tomu v kolonce Výdaje uvedete výdaje na pořízení investice maximálně však do výše příjmů, takže v příjmech bude tedy 51.300 Kč (2000 Euro x 25,65 Kč) a ve výdajích bude taktéž 51.300 Kč (2000 Euro x 25,65 Kč), neuplatněná část výdajů 2.500 Euro se uplatní v daňovém přiznání až následující rok opět maximálně do výše příjmů. To znamená, že samotnou daň z příjmů budete z této investice platit až se Vám vrátí Váš počáteční vklad, ale podat daňové přiznání a uvádět v něm tento příjem máte už teď, nikoliv až se Vám vrátí 4.500 Euro.