1 1 1 1 1 Hodnocení 2.00 (1 hlas)

Pracuji jako OSVČ - finanční poradkyně. Nevím, jaké procento paušálních nákladů zvolit. Bylo mi řečeno, že spotřebitelský úvěr mám použít 40% z předmětem podnikání - vázaní zástupci ČNB. A pro podnikatelské úvěry 60%, s předmětem podnikání - Zprostředkování obchodu a služeb. Je to tak prosím správně? Děkuji za odpověď. Edita.

ODPOVĚĎ:
Ano, tak je to správně. Na příjmy z činností, které vykonáváte na základě registrace u ČNB (např. zprostředkování spotřebitelského úvěru nebo zprostředkování pojištění) můžete uplatnit výdajový paušál ve výši 40 % příjmů, maximálně však 800.000 Kč. Jedná se totiž o tzv. jiné podnikání, jde o činnosti které jsou prováděné na základě jiného zákona než je živnostenský zákon a podle zákona o daních z příjmů lze k příjmům z těchto činností uplatnit paušální výdaje ve výši 40 % z příjmů, výše výdajů však může činit maximálně 800.000 Kč (§ 7 odst. 7 písm. d) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů). Na příjmy z činností, které provádíte na základě volné živnosti "Zprostředkování obchodu a služeb" (kam patří zprostředkování stavebního spoření nebo zprostředkování podnikatelského úvěru), můžete uplatnit výdajový paušál ve výši 60 % z příjmů, maximálně však 1.200.000 Kč (§ 7 odst. 7 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb. , o daních z příjmů).