Věcné břemeno, služebnost
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 3281
Koupili jsme nemovitost, kde hned za plotem na našem pozemku stojí sloup s elektrickým vedením. Předpokládáme, že je ve vlastnictví ČEZu. Není ošetření nijak věcným břemenem. Teď nám přišel dopis od nějaké firmy, že sousedi budou dělat FV elektrárnu a je třeba posílit síť. Budou se sundávat vzdušné kabely a zakopávat do země. Z toho důvodu nás žádají o vyjádření a podpis smlouvy o věčném břemenu, že na sloup dají El krabici a kvůli její přístupnosti nám vyřízenou do plotu otvor. Zároveň budou muset podkopat nebo zbořit kus plotu a vést těch 30 cm od hranice naším pozemkem ke sloupu kabel. Na co si v tuto chvíli máme dát pozor? Bojíme se:
1) Ochranného pásma kabelů, že v budoucnu nebudeme moci ani opravit plot, kvůli ochrannému pásmu (bude se předělávat betonová podezdívka).
2) Pár lidí mě varovalo, že kvůli sloupu, na které udělali věčné břemeno, pak nemohli nic dělat, kopat ani stavět na celém pozemku. Nevím, co je na tom pravdy. Doufali jsme, že betonový sloup z našeho pozemku časem zmizí a že na něj není věčně břemeno, že je naše výhoda. Nyní se ve smlouvě mluví, že jde o právo umístit, udržovat a provozovat zařízení distribuční soustavy, tak se bojím, že tím chtějí "zlegalizovat" i samotný sloup a i na něj dát věčně břemeno.
3) Dle výpočtu jde o 1m2 a náhrada vychází na 338 Kč. Aby nás prý motivovali a udělali vstřícný krok tak nám nabízí 2.000 Kč, ale jen když budeme hned souhlasit. Dá se někde najít, zda je to adekvátní, nebo zda to zkouší?
4) Co se stane, když odmítneme? Někde jsem četla, že lze ze místo věcného břemene lze zřídit jen smlouvu. Sice tím přijdeme o možnou náhradu, ale pozemek nebude zatížení VB.
Děkuji moc za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2014
Koupili jsme před 14 lety (2010) nový dům s pozemkem, na kterém je betonový el. sloup. Smlouvu o věcném břemeni s ČEZ uzavřel stavitel domu (majitel) na svoji osobu těsně před tím, než byl dům přepsán v katastru nemovitostí ČR na nás. Majitel uzavřel smlouvu jako bezúplatnou a takto přešla i na nás jako nové majitele. Je možné nyní uspět na ČEZ s žádostí o změnu smlouvy na úplatnou?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2486
Vlastním chalupu cca 3 roky, kde mi ji daroval otec, který chalupu zdědil od rodičů mých prarodičů. Od roku 1956 tudíž čerpali mí prarodiče vodu ze společné studny, kterou vybudovali společně s dalšími obyvateli chat a kterou pravidelně udržovali a investovali všichni do ní peníze - doloženo. V katastru nemovitostí je napsáno, že objekt - chalupa je napojena na vodovod a v dědických papírech, že otec dědí vodovodní potrubí přípojku.
Vedení drenáže na cizím pozemku bez věcného břemene - musím ji odstranit na žádost majitele pozemku?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2236
Drenáž našeho domu vede přes cizí pozemek - není zanesena v katastru ani vedena jako věcné břemeno. Majitelé se nyní pozemek rozhodli prodat a požadují, abychom drenáž odstranili. V době, kdy se dům stavěl a vybudovala se drenáž, patřily oba pozemky jedné (širší - bratři) rodině. Přerušení drenáže nám způsobí potíže se zatopením sklepa, máme povinnost řešit také odstranění drenáže na vedlejším pozemku?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 1626
Rodiče mi darovali dům i s přilehlou stavbou a dvorem, je zřízeno věcné břemeno mé matky, otec již nežije. Můj manžel založil s. r. o. a v části přilehlé stavby má uskladněný materiál, nářadí atd. Taktéž je uzavřena pojistka na s. r. o. (pro případ ztráty...). Tuto část má uzamčenou, ale má matka se dožaduje přístupu. Je možné nějak ošetřit?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2777
Po smrti maminky jsme se sestrami zdědily byt, na kterém je zapsáno v katastru nemovitostí ČR věcné břemeno (Smlouva o zřízení služebnosti), kdy přítel maminky může v bytě za určitých podmínek dožít. Po smrti maminky však nehradil nájem + služby a ten až do dědického řízení (4 měsíce) odcházel trvalým příkazem z maminčina účtu.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2506
Jsem jediný vlastník nemovitosti (rodinný dům), kde žije i můj postižený otec, který je ochrnutý má tu věcné břemeno užívání (doživotní). Po úmrtí mé mamky 07/2021, u nás v rodině vznikl spor s mým otcem a dětmi mé sestry. Otec chtěl dům (dar) zpět, a to pro nevděk – údajně jsem mu měl ubližovat atd.). V té době jsem měl otce v péči.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2258
Manžel nabyl děděním pozemek v němž je právo pro všechny držitele a nastupitele na pozemku užívat studnu na vedlejším pozemku, podle kupní smlouvy, která je založena na katastru. To bylo zapsáno do pozemkových knih na základě soudního rozhodnutí. Tato služebnost byla vedena na listech vlastnictví manžela a sousedů, kde je studna.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2338
2019 jsem dostal darem od prarodičů garáž, s tím že tam bylo zřízeno bezúplatné doživotní věcné břemeno. Dostal jsem se do dluhů a musel jsem jít do insolvence, s tím že jsem garáž prodala. Teď nový majitel si chodí do garáže jak chce, dává si tam věci a opírá je o věci, které nejsou jeho a prarodičům neřekne nic.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 3000
Mám přístup k pozemku přes sousedovu uzavřenou komunikaci a zřízené věcné břemeno chůze a jízdy. Jsem povinen podílet se na údržbě této sousedovy komunikace např. odstraňováním sněhu, zametáním případně opravy?












