Věcné břemeno, služebnost
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 1852
Koupil jsem domek a ve smlouvě je, že bývalý majitel to má na dožití, spolu jsme se dohodli, že budu na domku provádět rekonstrukci a že on ho bude užívat pouze k rekreaci pokud to bude možné. Pan X má byt v Liberci. Zatím to funguje dle dohody, problém začíná dělat jeho nová přítelkyně a proto by mě zajímalo zda má ona žena užívací právo pokud s ním žije v jeho domácnosti. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2736
S maminkou jsme se dohodli na darování bytu mě a mé sestře. Chtěli bychom mamince zřídit bezúplatnou služebnost doživotního bydlení s výjimkou, že pokud dojde k trvalé změně, pro kterou zatížená věc již nemůže sloužit oprávněné osobě (mamince), měli bychom právo doživotní služebnost zrušit. Konkrétně bude-li maminka na vlastní žádost či ze zdravotních důvodů umístěna v pobytových zařízeních určených pro seniory (domov důchodců, dům s pečovatelskou službou, Alzheimer Home apod. Je možné takto blíže specifikovat služebnost, není to v rozporu se zákonem. Maminka s tím souhlasí, v podstatě ani na služebnosti netrvá, to spíše my, aby měla jistotu. Děkuji za odpověď
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2332
Chtěla bych požádat o radu, jak se zachovat ohledně oprávněného z věcného břemene užívání. Jsem vlastníkem rodinného domu, kde oprávněným z věcného břemene je můj strýc, který jako jediný v domě žije. Bydlím cca 200 km daleko. Strýc dlouhodobě nezvládá o dům pečovat a dům chátrá. Je již několik let nezaměstnaný a zadlužený (exekuce). Již několikrát jsem mu nabízela byt, kde by měl vše jednodušší - nechce. Několikátou zimu topí v kotli na tuhá paliva (uhlí) i přes mé upozornění (i doporučeným dopisem), že se v kotli (nevyhovující od září 2024) nesmí topit a ani komín se nesmí používat (zpráva od kominíka z roku 2022). Ještě topí nějakým nekvalitním dřevem. Pojištění domu je na vlastníka, tedy hradím ho já. Za vše, co se v domě stane, je odpovědný vlastník, takže mám obavy např. z požáru od komínu atd., pojišťovna by nejspíš škodu neuhradila. Co bych v tomto případě měla udělat, abych se nedostala do problémů, měla bych na něj podat trestní oznámení?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2098
Obracím se na Vás s prosbou, jak postupovat při tomto problému. V katastru obce Xxxxxxxx vlastníme od roku 1954 pozemek. Na pozemku byla postavená dřevěná chata. Pří koupi pozemku to byla pastvina - louka a v okolí nestálo nic. Po levé straně si postavil soused také chatu. V roce 1983 za naším pozemkem postavila obec kemp "Yyyyyyyyyyyy". Pozemek byl oplocen a za chatou znemožněn přístup k pozemku. Mnoho let toleroval soused náš vstup přes jeho pozemek. Bohužel jme mnoho let nepoužívali tuto chatu a dřevěná chata spadla. Nyní došlo ze strany souseda k oplocení i jeho pozemku, čímž už není přístup ze žádné strany. Stanovisko obce je ,,že není v jejich zájmu" řešit příjezd na náš pozemek a maximálně mohu udělat branku pro pěší. Tou ale neodvezu materiál a nepřivezu nový. Jsem ochoten respektovat klid kempu v letních měsících, nepoužít těžkou techniku , ale obec Zzzzzzzzzzz na mé dopisy do rady obce reaguje že neumožní více, jak již zmiňovanou branku. Chápu, že právní cesta je poslední možnost a určitě dojde k narušení vztahů, ale tímto prosím o právní radu.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2108
Vlastním pozemek, na kterém má soused služebnost chůze a jízdy jelikož je to jediný možný vstup na jeho pozemek. Pozemek je veden v katastru nemovitostí jak orná půda. Mám vlastně dva dotazy. 1. Mám právo tento pozemek zorat? 2. Jaké jsou moje povinnosti vzhledem k zimní údržbě, když pozemek jako cestu pro chůzi a jízdu osobně nevyužívám a proto na něm ani neodklízím sníh?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2409
Matka mi před lety darovala nemovitost, ve které má věcné břemeno dožití. Ve společné domácnosti s ní dlouhodobě žije druh. Mám právo po něm požadovat nájem? On vlastní svou nemovitost, ve které nežije, ale postupně ji rekonstruuje. Tu zdědí jeho příbuzní. Do mé nemovitosti, ve které léta zdarma žije neinvestovalo nikdy nic.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2999
Zdědila jsem po manželovi rodinný dům, ve kterém bydlíme cca 5 let (2019-2024). Na domě je věcné břemeno ve formě manželových rodičů (doživotní užívání nemovitosti), kteří tam také bydlí. Já vlastním 2/3 domu a dcera 1/3, ale nebydlí tam a ani jinak se na domě nepodílí. Když jsme se nastěhovali, tchán řekl, že mají spotřebu vody cca 10 m3. Nijak jsme to s manželem nezkoumali a platili ten zbytek. Teď po manželově smrti, který zemřel 5/2024 mi odmítají platit těch 10m3 s tím, že nemají takovou spotřebu. Bydlím sama, takže v domě bydlí 3 dospělé osoby ve dvou bytech. Ověřit jejich nebo mou opravdovou spotřebu bohužel nelze. Máme společné trubky. Můžete mi prosím poradit, jak mám postupovat a jak se bránit? Děkuji moc.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 1769
Mamka, která má doživotní právo užívání v mém bytě, chce dát do své závěti její přání a já s tím nesouhlasím. Prý po její smrti, mám zpřístupnit můj byt sourozencům, aby si vybrali z matčina movitého majetku, co se jim hodí. To se mi nelíbí a nevím co dělat. S mamkou není žádná řeč a trvá na svém. Můžu se nějak bránit? Můj byt není vetešárna. Děkuji za radu. Štefan.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2769
Koupili jsme nemovitost, kde hned za plotem na našem pozemku stojí sloup s elektrickým vedením. Předpokládáme, že je ve vlastnictví ČEZu. Není ošetření nijak věcným břemenem. Teď nám přišel dopis od nějaké firmy, že sousedi budou dělat FV elektrárnu a je třeba posílit síť. Budou se sundávat vzdušné kabely a zakopávat do země.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 3187
Od 1996 vlastním pozemky s chatou. Přístupová cesta k pozemku (účelová komunikace, lesní cesta) vede částečně přes soukromé okolní pozemky jediného vlastníka, částečně i přes mé pozemky. Takto je užívána i ostatními subjekty (zemědělské družstvo) a původní vlastnice okolních pozemků nevznesla nikdy námitku proti užívání cesty.












