Věcné břemeno, služebnost
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2120
Při práci na pozemku, který jsem zdědil po otci, jsem zjistil, že mi pod pozemkem po celé délce vede rozsáhlá kanalizační přípojka. Následně jsem ji našel v DTM Prahy (digitální technická mapa) https://map.dtm-praha-sck.cz/ jako tzv. technickou síť neautorizovanou. Kanalizace není uvedena v zápisu v katastru, není zřízeno věcné břemeno a ani mě, ani otce nebo předchozího majitele pozemku nikdo o jejím zřízení neinformoval. Jelikož tato technická stavba zásadním způsobem znehodnocuje celý pozemek, zajímalo by mě jestli se mohu domoci nějaké náhrady nebo zřízení věcného břemene za úplatu? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 1956
Máma se rozhodla darovat za života majetek mně a bratrovi. Kromě jiného se jedná o pozemek, na kterém stojí rodinný dům a garáž jako dva samostatné objekty. Rodinný dům RD (ve kterém bydlím spolu s mámou) je už převedený na mě a zapsaný na katastru nemovitostí ČR. Teď se řeší pozemek, který se rozdělí na 2 části. K rodinnému domu RD patří garáž, kterou užívám já s rodinou. Zjistilo se, že rodiče ji nezkolaudovali, proto se nyní nechává zlegalizovat. A poté i s rozdělením pozemku zapsat do katastru. Problém je v tom, že bratr nechal garáž od geodetů zakreslit jako hranici nově plánovaného rozděleného pozemku s tím, že vjezd je z plánované bratrovy části pozemku a odmítá mi nechat zapsat na garáž věcné břemeno. Jménem mámy (plná moc) nechává garáž zlegalizovat jako kůlnu bez vjezdu, aby se věcnému břemeni vyhnul. Já to beru jako zradu a nevím, jestli na to má právo. Pokud to tak nechá zapsat na katastru bez věcného břemene, mám možnost se nějak bránit? Nebo v případě darování mám smůlu a do garáže mně nebude umožněn vjezd. Podotýkám, že jiná možnost vjezdu není. Bratr argumentuje tím, že s věcným břemenem by se mu parcela hůř prodávala nebo pronajímala a jakoukoliv diskuzi na toto téma se mnou odmítá. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2441
Vlastním 19/20 bytu a můj přítel zbývající 1/20. Chtěla bych pro přítele zřídit věcné břemeno užívání bytu do jeho smrti. Jaké jsou možnosti? Lze např. sepsat jako spoluvlastníci (já a přítel) smlouvu o zřízení věcného břemene pro mého přítele?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2361
Bývalý manžel získal na základě darovací smlouvy od své matky byt. Ve smlouvě je uvedeno, že tchýně bude BEZPLATNĚ užívat byt a obdarovaný bude hradit veškeré výdaje spojené s užíváním bytu. Bývalý manžel zemřel a v dědickém řízení byt zdědil můj syn. Chtěla bych vědět, jestli je můj syn povinen hradit všechny náklady spojené s užíváním bytu, ke kterým se zavázal v darovací smlouvě jeho otec. Syn v bytě nebydlí, je pro něho velmi složité platit náklady na bydlení své babičky, která pobírá starobní a vdovský důchod. A není závislá na finanční pomoci jiných. Ještě jsem neuvedla, že babička je tzv. "věčné břemeno". Omlouvám se, neumím to lépe popsat. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): PhDr. et Mgr. Simona Ulčová, PhD. - právník
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2726
Manželka vlastní dům o dvou bytových jednotkách na jedné adrese. Je tam věcné břemeno na 84 letou matku. Byty jsou průchozí kotelnou a matka má přístup do naší koupelny. Manželka má sestru, se kterou neudržuje žádné kontakty. Máma dala sestře klíče od naší branky a svého vchodu, takže můžou v naší nepřítomnosti chodit i k nám. Prosím o odpověď, jak se máme chovat, když chodí i na naší zahradu a nemáme žádné soukromí. Máma samozřejmě může dle věcného břemene. Musíme to strpět návštěvy její sestry?!! Potřebujeme poradit, jsme také staří a už nezvládáme práci okolo domu.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2553
Jsem současným katastrálním vlastníkem pozemků, které jsou zatíženy mj. věcným břemenem (VB), které odpovídá právu uložení, provozu, oprav a údržby podzemního vedení veškerých inženýrských sítí, tedy IS. Otázka: Za situace, že toto věcné břemeno nebylo vykonáno od jeho vzniku (rok 2005), je promlčeno? Podotázka: věcné břemeno mělo (má) za cíl realizovat dodávky elektrické energie (EE) jenom na moje pozemky. Za situace, že si dodávky elektrické energie zajistím jinak, je to důvod ke zrušení VB, které by tak ztratilo smysl? Děkuji.
_______________
Doplňující dotaz:
Je nutné na katastr podat návrh na vklad výmazem nebo stačí podat prostou žádost o výmaz VB z důvodu promlčení? A chápu to správně, že se jedná o jednostranný právní úkon?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2890
Před několika lety jsem dceři darovala rodinný dům. V darovací smlouvě mám dožití zdarma, takže musím platit jenom svoji spotřebu, tj. šestinu inkasa. V domě bydlí 4 dospělí a dvě děti školního věku. Je v pořádku započítávání do spotřeby energií i děti? Nemáme s dcerou dobré vztahy a ona mně to vyčítá. Nyní mám možnost bydlet od jara do podzimu u kamarádky na chatě. Musím platit dceři šestinu inkasa, i když v domě nebudu a proto nebudu mít několik měsíců žádnou spotřebu energií? Roční vyúčtování mi dcera nikdy neukazuje. Děkuji za odpověď.
_________________________________
Doplňující dotaz:
Ještě mě zajímá jestli mám nárok na nějakou úrodu ze zahrady, která patří k darovanému domu a na které již kvůli věku a zdravotnímu stavu nemohu pracovat.
Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2749
Můj otec, se kterým žiji ve společné domácnosti, mi daroval byt a chatu, kde má zřízeno věcné břemeno doživotního bezplatného užívání (byla sepsány darovací smlouvy u notáře ještě za existence starého občanského zákoníku a následně zapsáno na katastru). Bylo to tak učiněno kvůli sourozenci, který má dluhy a nevede řádný život. V darovacích smlouvách není uvedeno, jak si rozdělit platby týkající se daných nemovitostí. Já jako vlastník platím fond oprav. Když pominu výši příspěvku do fondu oprav, tak náklady za vodu a elektřinu, které platím na bytě se vyrovnají nákladům, které hradí otec za plyn na bytě a elektriky na chatě. Mimo to využívám výhradně já internet a satelit, který si také hradím. Jen bych měl dotaz, zda je nějak striktně dané, kdo jaké poplatky má hradit, nebo stačí ústní domluva mezi mnou a mým otcem? Jen bych chtěl podotknout, že se vždy na všem domluvíme. Ještě bych se chtěl zeptat, do jaké míry má vliv rozdělení úhrad při případném dědické řízení. Pokud bych zemřel dřív než otec, tak jsem na něho sepsal závěť u notáře (jsem svobodný a bez dětí a mám už jen otce). Předem děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2942
K našemu pozemku jsme museli vést vodovodní přípojku přes pozemek souseda (jinak to nešlo). Soused nám při projektování přípojky dal souhlas, že můžeme přípojku přes jeho pozemek vést. Nyní (po realizaci přípojky) nám však nechce podepsat smlouvu o zřízení věcného břemene (že tím pozemek ztratí na hodnotě při prodeji). Co s tím? Musí nám smlouvu podepsat, když dal souhlas, nebo nemusí? Jak v tomto případě postupovat, abychom měli břemeno zapsané v katastru nemovitostí? Je takto uložená naše vodovodní přípojka v cizím pozemku legální? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 2776
Jsem rozvedená a plánuji se znovu vdát. Já i můj přítel vlastníme každý dům. Do budoucna plánujeme přenechat můj dům mým dcerám a bydlet v domě přítele. Tam bude potřeba rekonstrukce, kde jsem počítala, že se budeme společně podílet na nákladech. Přítel má z předchozího vztahu také dceru, jednou by měla podědit dům ona. Jak to ale právně ošetřit? Dá se nějak vymáhat právo dožití pro mne, případně třeba nějaký podíl pro mé dcery v případě dědictví? Jde mi o to, že jinak o hodnotu peněz, které na rekonstrukci vynaložím, vlastně moje současná rodina přijde. Děkuji. _________________________________
Doplňující dotaz:
Dobrý den, ještě bych se tedy chtěla zeptat, jestli tedy dům či jiný majetek, který vlastníme před manželstvím je pak následně předmětem dědictví. Tedy např. pokud zemřu, bude budoucí manžel automaticky dědit část domu, kterou nyní vlastním, pokud neuvedu v závěti jinak? V jakém poměru bude děleno mezi něj a mé dvě dcery? Děkuji.












