Počet stránek ve webu: 39.429

Pomohla Vám poradna? Pomozte poradně darem uhradit služby jejích právníků.
Číslo bankovního účtu: 2500220711 / 2010 . Děkujeme! Financování poradny - info.
1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Měla jsem pracovní dobu na dobu neurčitou (pracovala jsem v obchodě jako prodavačka), od února 2010 mě vedoucí pracovnice naznačila, že se vrátí jedna paní z mateřské dovolené a já (jelikož jsem nastoupila poslední) je budu muset do června opustit. Tak jsem si aktivně hledala jiné zaměstnání. Teď jsem od 1.6.2010 na novém pracovním místě, kde mě žádají o zápočtový list a mé bývalé pracoviště mi ho nechce vydat z důvodu toho, že jsem nepodala výpověď. Nevím co mám dělat. Chtějí, abych si tu výpověď napsala sama a aby byla dohodou. Prosím, poraďte mi co mám dělat, jestli si tu výpověď mám napsat, nebo mi jí mají napsat oni. Díky, Olina

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Dobrý den. Již od začátku pracovního poměru mám napsáno od závodního lékaře, že musím v práci sedět. Toto mi bylo také tolerováno. Nyní, když se mám vrátit po mateřské mi zaměstnavatel tvrdí, že už místa na sezení nejsou, že se všude stojí (já ale vím, že jsou). Navíc já měla u zaměstnavatele ZPS. S tím mě také přijímal. Jakou výpověd mi může dát a s jakou výpovědní lhůtou? Nyní si vyřizuji novou ZPS, má je již neplatná. Byla tam změna. Má to nějaký vliv na výpověd? Myslela jsem, že když mně s nějakým omezením přijímá, tak to nebude tak jednoduché mi potom dát výpověď. Děkuji, Hanka

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem prodavačka, pracovní smlouva na neurčito, výkon práce uveden ve smlouvě na dvou konkrétních prodejnách, z nichž jedna je již zrušena a druhá se ruší k dnešnímu dni.
Mohu odmítnout přechod na jinou prodejnu (pro mě nevýhodné podmínky), aniž bych přišla o odstupné?
A jak mám postupovat, když nedostanu výpověď a pracovat nemám kde? Lenka

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem prodavačka, pracovní smlouva na neurčito, výkon práce uveden ve smlouvě na dvou konkrétních prodejnách, z nichž jedna je již zrušena a druhá se ruší k dnešnímu dni.
Mohu odmítnout přechod na jinou prodejnu (pro mě nevýhodné podmínky), aniž bych přišla o odstupné?
A jak mám postupovat, když nedostanu výpověď a pracovat nemám kde? Lenka

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Po zkušební době mi byla dána smlouva na dobu určitou a to do 31.7.2010. Mohu v této době ukončit pracovní vztah okamžitě stejně jako ve zkušební době nebo musím počkat až do 31.7.2010? Předem děkuji za odpověď, Olga.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Po zkušební době mi byla dána smlouva na dobu určitou a to do 31.7.2010. Mohu v této době ukončit pracovní vztah okamžitě stejně jako ve zkušební době nebo musím počkat až do 31.7.2010? Předem děkuji za odpověď, Olga.

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Od ledna 2009 jsem zaměstnána jako telefonní bankéř. Po půl roce jsem začala mít zdravotní potíže, často jsem marodila a chodila na různá vyšetření. Začali mi problémy s hlasivkami. Teď jsem opět na nemocenké od 18. ledna a lékář mi doporučil změnit zaměstnání a že mi napíše papír o tom, že nejsem schopna práci vykonávat. Chci se Vás zeptat jak poté postupovat, protože vím, že zaměstnavatel čeká až ukončím neschopnost a chce, abych odešla na dohodu, tím pádem bych neměla nárok na žádné odstupné. Popřípadě poradit jak mi to má přesně lékař napsat, protože ani teď nemám pořádně hlasivky v pořádku. Předem děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Kamila

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Obracím se na Vás s žádostí o radu, zda je výpověď daná zaměstnavatelem platná: Výpověď dle § 52 písmene e), Zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce. Pracovní poměr skončí dle § 51 Zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce po 2 měsíční výpovědní lhůtě uplynutím dne 30. 6. 2010.
Jsme stavební firma. Zaměstnanec má epilepsii, na základě které nesmí pracovat ve výškach. Na základě toho mu společnost dala výše uvedenou výpověď, bez odstupného s 2 měsíční výpovědní lhůtou, s tím, že doklad o neschopnosti vystavil pouze obvodní lékař, jelikož společnost nemá smluvně Závodní preventivní péči zajištěnou. Stačí toto potvrzení pro platnost výpovědi? Pakliže ne, do kterého zdravotnického zařízení nebo ke komu máme poslat zaměstnance, aby nám posoudil a vystavil platné posouzení o zdravotním stavu zaměstnance? Ten se neusále odvolává na neplatnost výpovědi a naše společnost se s ním nechce soudit, ale zároveň s ním není dohoda možná. Předem Vám děkuji za pomoc a odpověď. Marie

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem učitelka ZŠ, mám 57let a po operaci oka jsem dlouhodobě v pracovni neschopnosti. Po operaci mi byla zjištěna vrozená vada obou očí, která se projevila až ve starším věku, zaměstnavatel - ŘŠ mi sdělil,že bude požadovat od ošetřujícího lékaře, že jsem 100% schopna vykonávat práci učitelky. Pokud by mne ředitel nemohl zaměstnat kvůli zdravotnímu stavu a dal mi výpověď, mám nárok na odstupné a v jaké výši? Ludmila

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Dobrý den, slyšel jsem, že existuje jakási ochranná lhůta proti podání výpovědi ze strany zaměstnavatele, v určité době před dosažením důchodového věku. Nějak se mi to ale nezdá, neboť nikde nemohu najít žádnou odpověď. Mám ještě 3 roky do důchodu a samozřejmě mám také obavy, abych případně výpověď nedostal. Prosím o Váš názor. Předem děkuji. Teodor