Může pronajímatel vstoupit do nemovitosti, kde má prokazatelně nájemce domácnost a stále zde bydlí v 1. den po ukončení platnosti nájmu? Vstupujeme s původním pronajímatelem do soudního sporu o předkupním právu a po dobu jeho trvání nemovitost vyklízet nechceme. I přes to, má v nájemní smlouvě toto: Nájemce zplnomocňuje pronajímatele ke vstupu do předmětu nájmu následující den po zániku nájmu.

Je toto vymahatelné? Nebo musí i za takových okolností pronajímatel počkat na rozhodnutí soudu o vyklizení nemovitosti? Může se domáhat vstupu? Děkuji předem za odpověď. Věnceslava.

ODPOVĚĎ:
Obecně lze nemovitost vyklidit jen na základě soudního rozhodnutí o vyklizení nemovitosti, kdy v případě, že tak nájemník neučiní dobrovolně, lze samotné vyklizení provést jen prostřednictvím exekuce. Z Vašeho dotazu však nevyplývá, z jakého důvodu by nový pronajímatel měl podávat žalobu na vyklizení (patrně že jste se nevystěhovali po uplynutí sjednané doby nájmu). Navíc svépomocné vyklizení pronajímatelem a pouhý vstup do bytu není to samé. Vstupem se může myslet např. jen prohlídka. Čili k jednorázovému vstupu zmocnit pronajímatele můžete, k svépomocnému vyklizení bytu ne, takové ustanovení by bylo neplatné pro jeho nezákonnost. Násilné vystěhování pronajímatelem (či jen výměna zámku) by mohlo být kvalifikováno jako trestný čin porušování domovní svobody.