Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.740

sousedova online kamera

2 odpovědi

Dobrý den,
soused už asi půl roku používá bezdrátovou online kameru, kterou instaloval na vratech svého pozemku.
Kamera má záběr 360% a snímá neustále veřejnou komunikaci a můj pozemek, kde žiji se svou rodinou v rodinném domě a provozuji živnost.
Já, moje rodina, přátelé i zákazíci nemáme jinou možnost, než být pod neustálým dohledem.
Soused kameru používá na dálkové otvírání vrat, ale má zároveň možnost mě šmírovat.
Jak se mohu bránit?
Děkuji Tomáš Martínek

Dobrý den,

Váš soused může snímat okolí, které není jeho majetek (veřejné prostranství, sousední pozemky) pouze z důvodu reálného ohrožení jeho majetku, zdraví či života, například po výhrůžkách či útocích na jeho osobu. Takový důvod však patrně ve Vámi popisované situaci naplněn není a soused se tak dopouští protiprávního jednání (přestupku proti občanskému soužití) tím, že narušuje Vaše soukromí. K ochraně svého pozemku může kamera zabírat jen nezbytnou výseč např. zaparkované auto, nesmí být tedy namířena např. na okno sousedního domu.
Máte dvě možnosti, jak věc řešit. První z nich je podání podnětu k prošetření přestupku na místně příslušném obecním úřadě. Můžete rovněž vedle toho podat tzv. negatorní žalobu, kdy budete požadovat zamezení závadového chování souseda (zde se patrně neobejdete bez pomoci advokáta). Ještě před podáním žaloby je nutné souseda vyzvat k ukončení jeho protiprávního jednání, kdy žaloba se podává teprve poté, co tak dobrovolně neučinil.
Více naleznete na webu úřadu na ochranu osobních údajů:
https://www.uoou.cz/co-delat-kdyz-soused-pouziva-kameru/ds-5283/archiv=0&p1=2619

Dobrý den, souseda jsem upozornil na jeho protiprávní jednání,
tak kameru pootočil na svůj pozemek a tvrdí, že nás nesleduje.
Dnes (09.05.2023) jsem objevil další kameru, kterou může sledovat i vstupní dveře našeho RD.
Je nám velmi nepříjemné sledovat jeho kamery a jestli nás náhodou nesledují.
Co když bude u soudu tvrdit, že nenahrává, nebo že nás nesleduje?
Řěší nějak soud jestli se jedná o stacionární kameru (což by mi nevadilo), nebo o pohyblivou dálkově řízenou?
Děkuji TM