Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.969

vlastnictví černé stavby

1 odpověď

Prosím o radu ohledně určení vlastnictví černé stavby - garáže. Před 2 lety jsme koupili pozemek, kde stojí černá stavba, garáž, která není zkolaudovaná ani tudíž zapsaná v KN, nejsou k ní žádné dokumenty, postavená v 70. letech stavebníkem, který již nežije. KN nyní chce po nás zlegalizovat tuto stavbu. Doložili jsme tedy geometrický plán a passport a chceme stavbu zlegalizovat. Nicméně nám bylo řečeno, že není jednoduché určení vlastnictví stavby. Nyní stavbu využívají příbuzní stavebníka. Ke stavbě nebylo ani nikdy žádné povolení předchozích majitelů pozemku. Je zde tedy možnost, že by soud určil zpětně majitelem stavby stavebníka, který již nežije potažmo při určil jeho potomky jako vlastníky stavby? Je to věc, která je stará přes 50 let a nikdo ji neřešil my chceme nyní jako noví majitelé pozemku dát všechno do pořádku dle legislativy. Děkuji.

Dobrý den,

dle mého názoru nemohou příbuzní stavebníka garáže tuto černou stavbu vydržet, neboť v jejich případě chybí tzv. dobrá víra, tedy přesvědčení, že stavba je v jejich vlastnictví, kdy i před Vaší koupí pozemku věděli, že pozemek vlastní stavebník. Doporučuji Vám tedy na stavebním úřadě pokračovat v legalizaci stavby a uživatele stavby písemně (alespoň doporučeně) vyzvat ke zdržení se rušení vašeho vlastnického práva a vyklizení Vašeho pozemku s tím, že pokud tak dobrovolně neučiní obrátíte se na soud s tzv. negatorní žalobou dle § 1042 občanského zákoníku. V případě, že se rozhodnete věc řešit soudně, doporučuji vyhledat pomoc advokáta.