Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.840

Dan z příjmu prodej nemovitosti

1 odpověď

Dobrý den,

matka darovala dům synovi a dceři (každý 1/2 v roce 2022). Jaké jsou možnosti následného prodeje domu, aby mohli matce koupit byt a neplatit daň z příjmu. Jak mohou oba dva splnit časovou podmínku 2 roky bydlení, aby ji mohli následně prodat a neplatit daň z příjmu.
Děkuji za odpověď
Host 3255

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že každý ze sourozenců vlastní ideální polovinu nemovitosti a prodávat ji tak bude každý sám za sebe, stejně tak daňovou povinnost musí splnit každý sám, je povinností každého zvlášť splnit podmínky pro osvobození od daně z příjmu. Museli by tedy oba prokazovat, že v nemovitosti měli bydliště alespoň dva roky bezprostředně před prodejem. Není nutné mít v nemovitosti hlášen trvalý pobyt, užívání nemovitosti lze prokázat i jinak, jako např. účty za energie, dohodou spoluvlastníků o způsobu užívání nemovitosti, svědeckými výpověďmi sousedů apod. Finanční úřad uznává i situaci, kdy má poplatník dvě bydliště, např. v jednom městě je s rodinou přes víkendy, v jiném pak pracovně přes týden.