Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.070.842

Povinná školní docházka

1 odpověď

Dobrý den, mám dotaz týkající se povinné školní docházky. Školský zákon, část osmnáctá, § 182a říká, že zanedbání péče o povinnou školní docházku žáka je přestupkem a mohu za něj dostat pokutu až 5 000 Kč. Hrozí rodiči i něco jiného (OSPOD apod.)? Je tato pokuta pro každého rodiče zvlášť a může se každý rok opakovat nebo je "společná a jednorázová"? Děkuju velmi za odpověď a přeju jen dobré, Tereza : )

Dobrý den,

pokud je prokázáno, že na zanedbávání povinné školní docházky mají vinu oba rodiče, pak mohou být obviněni z přestupku oba a každému tak hrozí pokuta samostatně (byly by to dvě samostatná řízení, i když pravděpodobně spojení do jednoho řízení z důvodu ekonomičnosti).
Je zde riziko, že při opakování přestupku, příliš vysokých či neomluvených absencích bude jednání rodičů již posuzováno jako trestný čin. Zde pak samozřejmě bude figurovat i OSPOD, kdy by v krajním případě (zejména při odsouzení rodičů) mohlo dojít až k odebrání dítěte.