Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.066.010

odškodné za pokousání psem

1 odpověď

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně události, která se mi stala před dvěma týdny. Při běhu v lese mě napadl cizí pes (rotvajler), kterého venčil páníček bez vodítka a bez náhubku. Tento pes mi způsobil mnohočetné otevřené rány, které byly potřeba opakovaně ošetřit v nemocnici, jedna z nich je stále otevřená a bude se léčit zhruba další dva týdny. Tento muž mi jako odškodné nabídl 200 Kč, což jsem odmítl, protože by tato částka nepokryla ani z části léčebné výlohy. Nyní bych chtěl nabídnout pánovi svou představu o odškodném, a to ve výši 15 000 Kč. Tato částka mi připadá adekvátní vzhledem k tomu, jaké zranění mi jeho pes způsobil (v této částce jsem zohlednil náklady spojené s léčením, nemožnost si vydělávat peníze na brigádě, bolestné). Celou věc bych rád řešil mimosoudně. Za pánem bych nerad přišel s prázdnýma rukama, a tak bych se rád zeptal zda nevíte o nějakém dokumentu, který by dokazoval, že mi pán odškodné vyplatil.
Díky, Blažej

Dobrý den,

majiteli psa předložte k podpisu připravenou Dohodu o náhradě újmy na zdraví. Můžete požadovat náklady spojené s léčením, bolestné (prožité útrapy), ušlý výdělek, případně náhradu za ztížení společenského uplatnění, pokud byste měl trvalé následky. Veškeré položky pak v dohodě vyčíslete. Při stanovení bolestného a ztížení společenského uplatnění lze vycházet z Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví (https://nsoud.cz/Judikatura/ns_web.nsf/Edit/Rozhodovacicinnost~Metodikak%3F2958o.z., https://nsoud.cz/judikatura/ns_web.nsf/0/21B4600D35F7065BC125866C004826AE/$file/D%20-%20Technick%C3%A1%20%C4%8D%C3%A1st%202021.pdf). V případě, že majitel psa nebude souhlasit s uzavřením dohody, nezbude Vám, než řešit věc podáním žaloby. V žalobě je však nutné žalovat stejnou částku, jakou jste navrhoval v dohodě a tuto částku doložit, tedy zejména přesně vyčíslit ušlý výdělek a náklady spojené s léčením. Ideálně požádejte o pomoc advokáta.