Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.936

(Ne)platná nájemní smlouva

1 odpověď

Dobrý den,
pronajímám si byt a jako jeho výlučný vlastník je v katastru nemovitostí zapsaný pan "Novák". Smlouvu jsem ale podepisovala s jeho manželkou. Je taková nájemní smlouva platná?

Dobrý den,

jestliže je byt ve výlučném vlastnictví pana „Nováka“, pak je nutné nájemní smlouvu uzavřít přímo s ním. Může však udělit manželce plnou moc k zastupování, tato by však měla být přílohou nájemní smlouvy. Může nastat situace, kdy v katastru nemovitostí je zapsán pouze jeden z manželů, přestože je nemovitost součástí společného jmění manželů, neboť byla nabyta za trvání manželství (pouze byl chybně uveden v návrhu na vklad jen jeden z manželů, což katastr nemovitostí nepřezkoumává).
Jestliže však nejde o žádnou z uvedených situací, nebyla nájemní smlouva uzavřena platně.