Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.112

Škoda na autě

1 odpověď

Dobrý den, potřeboval bych radu ohledně poškození mého vozu. V době kdy byl u automechanika na opravě. Situace je taková že v době větších povětrnostních podmínek se utrhla střecha ze sousedního areálu a vlétla do areálu dílny kde poškodila několik vozů včetně mého na kterém jsou promáčkliny a odřeniny zhruba na 30%. Auto jsem dal na opravu motoru s karoserií nic nebylo. Automechanik mi oznámil že si opravu musím zaplatit sám jelikož to byla sousedova střecha a že za nic nemohou. Bral to jako samozřejmost. Vůz jsem nepřevzal a nic jsem neplatil, udělal jsem fotodokumentaci o škodě a odešel. Potřeboval bych vědět jestli jsem v právu a mohu žádat náhradu přímo po dílně která si škody naúčtuje u souseda nebo musím dávat žalobu na souseda. Potřeboval bych vědět jak správně postupovat abych se domohl nějaký náhrady v co nejkratším termínu, jelikož vozidlo mělo jít na prodej a já za něj stále platím pojištění. Děkuj za odpověď

Dobrý den,

podle § 2904 občanského zákoníku platí, že: "Újmu způsobenou náhodou nahradí ten, kdo dal ze své viny k náhodě podnět, zejména tím, že poruší příkaz nebo poškodí zařízení, které má nahodilé újmě zabránit." Z uvedeného vyplývá, že škodu způsobenou náhodou (například živly) nese poškozený, neboť za řádění živlů nemůže nikdo nést odpovědnost. Pokud však škoda vznikla zároveň v důsledku zanedbání nějaké povinnosti, která působení živlů usnadnila, může osoba, která povinnost zanedbala nést odpovědnost za způsobenou škodu. Automechanik měl tedy pravdu, když tvrdil, že autoservis za škodu neodpovídá (musel by zanedbat nějakou svou povinnost, kdy by např. Český meteorologický ústav vydal varování před velmi silným nárazovým větrem a zaparkované automobily by byly za jeho vědomí ponechány pod neukotvenou střechou a apod.). Ve Vašem případě tak mohl porušit povinnost zajistit střechu před utrhnutím majitel sousedního areálu. Pokud se tedy domníváte, že majitel sousedního areálu nezajistil před větrem patřičně střechu, doporučuji Vám zaslat mu písemně (ideálně doporučeně s dodejkou či datovou schránkou) výzvu k náhradě škody. Ve výzvě je nutné stručně popsat skutkový stav a důvody, pro které se domníváte, že byla porušena prevenční povinnost majitele, rovněž ideálně uvést důkazy, o které svůj nárok opíráte (fotodokumentaci, varování ČHMÚ). Dále je nutno přesně vyčíslit požadovanou škodu (a tuto částku pak případně žalovat) a doložit její výši. Pokud Vám škoda nebude uhrazena dobrovolně, na základě výzvy, nezbude Vám než se obrátit s žalobou na soud. V každém případě Vám však doporučuji vyhledat pomoc advokáta, a to nejlépe již při sepisování výzvy.