Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.068.419

Lhůta na vrácení při prodeji mezi fyziky

2 odpovědi

Dobrý den,
před týden jsem jako fyzická osoba prodal použité jízdní kolo jiné fyzické osobě přes inzerát na internetu. Kupující si kolo osobně vyzkoušel a převzal. Nyní po týdnu mi kolo chce vrátit s tím, že asi špatně zvolil velikost a kolo přestože je bez vad mu nesedi. Odvolává se na občanský zákoník a 14 denní lhůtu. Nesepsali jsme písemnou smlouvu. Má na to právo? Podle čeho se řídí prodej použitého zboží mezi fyzickými osobami (nepodnikateli)? Děkuji
Vítězslav Hospes

Dobrý den,

čtrnáctidenní lhůta pro odstoupení od smlouvy uzavřené na dálku platí pouze v případě, že na jedné straně je spotřebitel a na druhé podnikatel, tedy osoba, která prodává soustavně a za účelem zisku. Mezi fyzickými osobami – nepodnikateli se tedy tato lhůta k odstoupení od smlouvy neuplatní. Kupující by měl nárok na odstoupení od smlouvy pouze v případě podstatné vady na předmětu koupě.