Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.052

Dědické řízení z pozůstalosti.

1 odpověď

Dobrý den, mám dotaz týkající se dědictví. Rodice mají nemovitost s pozemky ve společném jmění manželů. V 04/2020 umřel otec a 03/2020 umřel i můj jediný sourozenec bratr, který byl rozvedený a zůstali po něm dvě plnoleté dcery. Proběhlo první kolo u notáře kde jsem byl jakožto zřizovatel pohřbu. Zajímá mě otázka postupu dědění. Notář mi sdělil, že dědictví se bude dělit takto : matka (pozůstalá manželka) bude mít polovinu z majetku a druhá polovina po otci se rozdělí mezi matku, mne a pozůstalé dcery po zesnulém jejím synovi. Je tomu skutečně tak? Otázka č1. Proč nepřipadne celý majetek matce (pozůstalé manželce.), ale dělí se na dily, i když měli majetek ve SJM. ? A otazkač 2. Bude si notář sám automaticky zjistovat odhad ceny nemovitosti, nebo je na nás si sami zajistit odhad a domluvit se mezi sebou dohodou. ? Podotýkám, že nebyla nikým s rodičů sepsána závěť, nebo jiná darovací smlouva. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

potomci jsou dle zákona tzv. nepominutelní dědicové, proto musí vždy dědit alespoň zákonný dědický podíl. Vzhledem k tomu, že Váš otec nezanechal závěť, rozdělí se pozůstalost podle tzv. zákonné dědické posloupnosti (podle 1. třídy § 1635 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník), tedy přesně tak, jak Vám řekla notářka. Mezi dědice dle první třídy dědiců se pak rozděluje pouze polovina majetku rodičů, neboť nejprve je nutno vypořádat společné jmění manželů – tedy polovina náleží Vaší matce, a pozůstalost tak tvoří polovina majetku rodičů. Notář si sám nechá vypracovat posudek na cenu pozůstalosti, ze které si následně stanoví odměnu.