Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.069.289

Smlouva o poskytnutí právních služeb

1 odpověď

Dobrý den. Zastupitelstvo obce odsouhlasilo v listopadu 2019 smlouvu mezi obcí a právníkem na zastupování obce v právních věcech. Tato smlouva má, ale účinnost tzn, od kdy platí již od října 2018. Odsouhlasili tedy smlouvu rok zpětně. Přičemž jeden zastupitel, který měl rozhodující hlas k uzavření této smlouvy získal mandát až v říjnu 2019, tedy v době, kdy smlouva nabyla schválením účinnost neměl právě mandát. Můj dotaz zní. Může se smlouva uzavřít s účinností zpětně a pokud ne je platná? Děkuji Chmelíková

Dobrý den,

zákon v tomto případě neomezuje smluvní volnost pokud jde o stanovení účinnosti smlouvy – ta tak může být určena i zpětně. Na platnost smlouvy nemůže mít vliv ani změna zastupitele v nedávné době, záleží pouze na tom, zda souhlas k uzavření smlouvy udělil usnášeníschopný orgán.