Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.264

úroky z prodlení

2 odpovědi

Dobrý den, rozvedla jsem se v r. 2013. dle rozhodnutí soudu jsem měla manžela vyplatit do r. 2016 z bytu částkou 380 000. Nestihla jsem to v daném termínu, jelikož jsem se musela starat o děti. Se plátkama jsem začala v r. 2017 - 130 000, v r. 2018 50 000 a pak v tom roce ještě 185 000, v r. 2019 5000 a nyní mám pposlední splátku 10 000. Tyhle poslední peníze chci dát manželovi až na základě výpisu členstv z SBD družstva. A tím začal problém, nechce se vypsat a vyhrožuje soudem, že bude žádat úroky a penále z prodlení, jelikož mi splátky trvaly o 4 roky dýl, než bylo psáno v soudním spise. Můj dotaz zní - má nárok na úroky a o jak velkou částku by šlo? A dalí otázka - pokud se nevypíše z členství SBD a bude stále spolumajitel bytu - může se stát, že v případě jeho umrtí, budou mít na byt nějaký nárok i jeho další dvě děti. ?? Děkuji za odpověd. /prosím, nechci aby tente dotaz byl zveřejněn - děkuji /

Dobrý den,

Váš bývalý manžel má na úroky z prodlení s vyplacením vypořádání právo, přičemž k dnešnímu dni by činily cca 130.000,- Kč.
Pokud jde o družstevní podíl, pak záleží, zda byla manželovi rozsudkem uložena povinnost převést na Vás svůj družstevní podíl. Pokud ano, pak tuto jeho povinnost povinnosti můžete exekučně vymáhat. Pokud ne, pak máte s bývalým manželem členský podíl v bytovém družstvu v režimu podílového spoluvlastnictví. V případě úmrtí pak dědí v tzv. první třídě dědiců všechny zůstavitelovi děti a jeho manžel rovným dílem. Dědický podíl tak mohou zdědit i další děti bývalého manžela, případně manželka.

Děkuji za odpověď. můžu vás poprosit o smazání přísěvku - dotazu? děkuji.