Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.750

Podpůrčí doba a Úřad práce

1 odpověď

Když nastoupím na ÚP od 1.11.2019. od kdy, do kdy se bude přesně doba pojištění počítat? Říjen 2017 – až říjen 2019? Co se týče toho sociálního pojištění. Zákon mluví o 12 měsících. Že musím splňovat podmínku sociálního pojištění za 12 měsíců v období dvou let.
To jsem se díval, to bych splňoval, když bych nastoupil na ÚP od 1.11.2019.
Když nastoupím na ÚP od 1.11.2019. od kdy, do kdy se bude přesně doba pojištění počítat? Říjen 2017 – až říjen 2019? Co se týče toho sociálního pojištění. Zákon mluví o 12 měsících. A když v tom jednom daném měsíci mám, že jsem pracoval a že jsem byl na neschopence (tím myslím začátek neschopenky), počítá se i tento měsíc či nikoliv?
Mám dvě malé děti, celý život zdravotně pomáhám lidem a potřebuji prosím vědět, co by bylo pro mě nejlepší, abych nezůstal úplně bez finančních prostředků. Vše mně komplikuje posudkový lékař.

Děkuji mnohokrát za Vaše odpovědi.
S pozdravem pěkného dne.
Ps - musel jsem dotazy rozepsat do 3 odstavců.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti upravuje zákon 435/2004 Sb. , o zaměstnanosti. Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který v posledních dvou letech před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců. Těchto 12 odpracovaných měsíců musí mít ke dni, kdy má být podpora v nezaměstnanosti přiznaná. Dočasná pracovní neschopnosti je tzv. náhradní dobou zaměstnání, započítává se tedy také do "rozhodné doby". Podpora v nezaměstnanosti se bude počítat poměrově z průměrné mzdy v národním hospodářství v předešlém roce.