Počet stránek ve webu: 42.413

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

02/2022 jsem podepsal výpověď dohodou, s tím, že od 1.5.2022 odejdu do starobního důchodu. Starobní důchod jsem v té době již pobíral, je mi 66 roků. Několik dnů jsem měl po podpisu výpovědi pracovní úraz - výhřez bederní ploténky s následnou operací v červnu 2022. Od 1.5. byl se mnou rozvázán pracovní poměr a přestaly být vypláceny nemocenské dávky.

K dnešnímu dni jsem stále v pracovní neschopnosti. Chtěl jsem se zeptat na platnosti výpovědi a jak mám dále postupovat. Vím jenom, že mi náleží odškodnění za pracovní úraz a výdaje s ním spojené. Děkuji za odpověď. Adam.

 

ODPOVĚĎ:
Výpověď dohodou neexistuje. Buď byla uzavřena dohoda nebo byla dána výpověď ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele. Z Vašeho dotazu vyplývá, že se spíše jednalo o dohodu o ukončení pracovního poměru.
Při pracovní neschopnosti zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy prvních 14 dní pracovní neschopnosti, od 15. dne vyplácí nemocenské OSSZ. Výplata nemocenského končí dnem, kdy začne být vyplácen důchod.
S odchodem do starobního důchodu zaměstnance také končí povinnost zaměstnavatele k vyplácení některých finančních náhrad za pracovní úraz. Nekončí však například povinnost vyplatit bolestné nebo náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s léčením.
Pro všechny typy náhrad dále uvedených níže tak platí, že je nezbytné je nejdříve kvalifikovaně uplatnit u zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel, případně jeho pojišťovna nereagují anebo odmítají plnit, nezbývá než se obrátit na soud, neboť jen ten může posuzovat a autoritativně rozhodovat o pracovněprávních sporech, tedy i o oprávněnosti nároku zaměstnance na odškodnění pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.