Byl jsem zaměstnán na plný úvazek 40 hodin týdně od ledna do listopadu 2022. Od prosince jsem se domluvil se zaměstnavatelem, že za stejných finančních podmínek budu pracovat 30 h týdně. Mám plat 47.000 Kč, placené přesčasy s 35% navýšením.   V měsících 01-11/2022 vycházel hodinový průměr 274,6 Kč. V měsíci prosinec 2022 díky změně pracovní doby je hodinový průměr 356 Kč.

Za jeden den dovolené v měsících 1-11/2022 bych dostal náhradu mzdy 8x274,6=2.196 Kč. V měsíci prosinec 2022 mi účetní spočívala náhradu za dovolenou na 5 dní 8.238 Kč/5 dní tj. 1.647 Kč/den.   Je to správně? Takhle jsem přišel o 549 Kč /den.   Neměl bych mít náhradu za dovolenou ve stejně výši? Když pracuji za stejných podmínek? Když si vezmu že mám dopracovaný cely měsíc a k tomu ještě 9,5h přesčasy, zda se mi celková částka neodpovídající. Děkuji za informace. Melichar.

ODPOVĚĎ:
Výše průměrného hodinového výdělku pro účely dovolené v prosinci 2022 je na základě dostupných údajů ve Vašem dotazu a výplatním lístku správná. Důvod je ten, že při výpočtu náhrady za dovolenou se vychází z průměrného výdělku a právě průměrný výdělek se zjišťuje s tzv. rozhodného období, kterým je předchozí kalendářní čtvrtletí (§ 354 zákoníku práce). Z hrubé mzdy zúčtované k výplatě a z odpracované doby v rozhodném období se zjistí průměrný výdělek (§ 353 zákoníku práce). Pokud jde o náhradu mzdy za prosinec, tak se použije průměrný výdělek vypočítaný ze zúčtované mzdy a odpracované doby v předchozím kalendářním čtvrtletí, který je 3. kalendářní čtvrtletí roku 2022, tedy měsíce červenec, srpen a září. Proto je průměrný výdělek stejný jako v říjnu a listopadu. Protože došlo k nastavení kratší pracovní doby ze 40 na 30 hodin týdně, 6 hodin denně, tak právě je náhrada za dovolenou nižší, protože průměrný výdělek je stejný při nižší hodinové dotaci. Zvýšení průměrného výdělku se projeví až na odbobí leden až březen 2023, protože se vypočítá ze zúčtované mzdy a odpracované doby v předchozím kalendářním čtvrtletí, kterým bude 4. kalendářní čtvrtletí roku 2022, tedy měsíce říjen, listopad a prosinec, ve kterém došlo ke zkrácení pracovní doby, která se pak projeví na rústu průměrného výdělku.