Měl bych dotaz ohledně výplatní pásky, zda-li je vše správně. Mám podepsanou fixní mzdu na 40.000 Kč a k tomu dále každý měsíc osobní prémie (do výše 10.000 Kč). Poslední dobou mě nějak nesedí položka prémií na výplatní pásce, kdykoliv mám v daném měsíci dovolenou. I přes plnou výši prémií, tedy 10.000 Kč mám na výplatní pásce částku jakoby pouze dopočtenou do mzdy 40.000 + 10.000 = 50.000 Kč.

Přikládám v příloze výplatní pásku za poslední měsíc, kdy jsem měl více dovolené a zde mi to nesedí vůbec. Měl jsem dostat plnou výši prémií 10.000 Kč, dle výpočtu mi náhrada mzdy za dovolenou sedí, ale na výplatní pásce mám opět prémii tak, aby vyšla výplata na 50.000 Kč. Počítám to nějak špatně nebo je zde něco, co tohle vysvětluje? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Je mně to líto, ale nevychází mně na určení výši prémie žádný výpočet ani poměr. Nemohu vůbec dopočíst na základě čeho byla vyčíslena konkrétní výše prémie. Pokud Vám takřka vždy vyjde hrubá mzda + prémie dohromady 50.000 Kč, potom mě napadá jediná věc, že byste měl v pracovní smlouvě garantovaný výdělek vždy 50.000 Kč a prémie slouží vždy k dorovnání celkového výdělku, když máte dovolenou atd. Nejlepší by bylo zeptat se zaměstnavatele nebo pracovníka, který Vám zpracovává mzdy, na základě čeho je výše prémie odvozena, aby Vám objasnil jak prémií vypočítává, potom by bylo možné se posunout dále. Aktuálně mně nevychází žádný výpočet ani poměrový ukazatel, jak byla prémie stanovena, proto se zatím nabízí verze, že můžete mít garantovaný výdělek 50.000 Kč.