Započítávají se do odstupného i roční odměny, které byly vyplaceny naráz v rozhodném období pro výpočet odstupného? Nebo se započítává jen nějaká poměrná část? Všude se píše, že se odstupné vypočítává z hrubé mzdy za rozhodné období a odpracovaného času, ale toto jsem se nikde nedočetl. Děkuji Vlastimil.

ODPOVĚĎ:

Do hrubé mzdy pro výpočet průměrného výdělku zahrnují částky, které se přímo vážou na výkon práce. Spadá sem základní hrubá mzda, osobní ohodnocení, odměny a prémie, mzdové příplatky (např. za práci v noci, ve dnech pracovního klidu apod.). Odměna vyplacená v rámci prosincové mzdy (mzda za prosinec vyplacená v lednu) bude sloužit pro výpočet průměrného výdělku v rozhodném období.