Zaměstnavateli bylo dne 14.2.2020 doručeno oznámení nemocnice o hospitalizaci kvůli akutní nemoci od 12.2.2020. DNP ale byla nemocnicí vystavená až ke dni 24.02.2020. Jak bude zaměstnavatel posuzovat dobu od 12.02.2020 - 23.02.2020 pro účely výpočtu mzdy - jako placené volno pro překážky na straně zaměstnance, jako neschopenku nebo jako neplacené volno?

Může zaměstnanec požádat o dovolenou na dobu hospitalizace před neschopenkou? Předem mockrát děkuji za radu.

ODPOVĚĎ:

Neschopenka měla být vystavena lékařem, který důvod neschopnosti zjistil, a to ke dní vzniku neschopnosti. V případě, že byla neschopenka vystavena později, měl by zaměstnanec požádat nemocnici, aby příslušný lékař vyřídil zpětné vystavení neschopenky, tato žádost musí projít schválením přes revizního lékaře správy sociálního zabezpečení (pokud ale byl zaměstnanec v nemocnici, tedy prokazatelně práce neschopný, tak by to měla být jenom formalita).
Chybějící dobu lze také pokrýt dovolenou, a to po dohodě se zaměstnancem.