10/2018 mi byla doručena výpověď z organizačních důvodů s nárokem  na odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku (pracovní poměr trval 1 rok a 5 měsíců). Pracovní poměr měl skončit 31.12.2018. Během výpovědní doby na konci listopadu 2018 jsem onemocněla a nemoc trvala až do konce června 2019.

Pracovní poměr mi prý skončí v měsíci srpnu 2019 (po ukončení dočasné pracovní neschonosti, tj. DPN byl prodloužen o kalendářní dny nemoci ve výpovědní době). Náleží mi odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, jak bylo oznámeno ve výpovědi, nebo ve výši trojnásobku výdělku, protože délka trvání pracovního poměru přesáhla  v červnu 2 roky. Děkuji předem za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Podle § 67 zákoníku práce náleží odstupné ve výši trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky. Zákon tedy mluví o trvání pracovního poměru, aniž by uváděl nějaké další podmínky. Podle mého názoru tak vznikne nárok na odstupné ve výši trojnásobku výdělku.