Nastoupila jsem na mateřskou dovolenou. Před ní jsem byla od května do konce července 2019 na nemocenské. V průběhu však zaměstnavatel ukončil svou činnost. Nyní mě kontaktoval právník zaměstnavatele, který po mě žádá podepsání výpovědi. Bohužel se od právníka asi nedozvím svá práva, jelikož zastupuje zaměstnavatele.

Nevím zda-li musím výpověď podepsat (právník tvrdí, že když nepodepíšu, nevadí, byla jsem obeznámena a tudíž se to bere jako schválené). Dále v případě, že je takový postup, mám nárok na odstupné? Navíc po návratu z mateřské jsem tedy bez práce. Je zde nějaká náhrada? Jak to bude s mateřskou a rodičovským příspěvkem? Děkuji Vám za Vás čas a ochotu a jsem s pozdravem Ludmila.

ODPOVĚĎ:
Začnu odpovídat od posledních otázek.
Na Vaší mateřské a rodičovské, tedy na pobírání peněžité pomoci v mateřství a rodičovském příspěvku se pro Vás nic nemění. Nárok Vám vzniká na obojí.
Výpověď ze strany zaměstnavatele skutečně podepsat nemusíte, musí Vám však být řádným způsobem doručena. Doporučuji si ji přečíst a podívat se, jaký je v ní uveden důvod pro výpověď, což může mít vliv na vznik nároku na odstupné.
Pokud zaměstnavatel ukončil svou činnost, měl by to být § 52 písm. a) zákoníku práce a v takovém případě vznikne nárok na odstupné. Zároveň by Vám měl zaměstnavatel "proplatit" dovolenou, na kterou Vám již vznikl nárok.