1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

Manželka pracuje jako prodavačka v levných potravinách a zaměstnavatel tak jako spousta dalších si myslí, že všichni zaměstnanci jsou otroci a minimální mzda jim stačí. Moje žena, byla vždy mluvčí a každou křivdu hned řeší, a to ať se týká jí nebo kohokoli jiného. Je typ člověka který dělá na 150% a málokdo mu stačí, ale díky své prořízlé puse má časté problémy.

Každopádně se zaměstnavatel rozhodl propustit několik prodavaček a moje žena je mezi nimi. Zaměstnavatel po ní chtěl podepsat dohodu o ukončení pracovního poměru. To žena nepodepsala. Momentálně čerpá dovolenou a chce se vrátit do práce, ale zaměstnavatel se nechal slyšet, že jí to provozovny nepustí, (což je v tom případě překážka z jeho strany dle § 208) a v případě že by se tam chtěla zdržovat tak napíše během několika dní pár vytýkacích dopisů a poté výpověď dle § 55. Můžete mi poradit jak se proti tomuto bránit a předejít tomu aby to vygradovalo v soudní spor? Nějaký pádný argument, nebo rovnou dopis od právního zástupce? Moc děkuji. S pozdravem Norbert.

ODPOVĚĎ:
V tomto případě je nezbytné písemně upozornit zaměstnavatele na to, že je připravena k práci a žádá o přidělení práce dle pracovní smlouvy.
Pokud zaměstnavatel práci nepřidělí, jedná se o překážky na straně zaměstnavatele s náhradou mzdy pro zaměstnance. Pokud zaměstnavatel následující měsíc náhradu mzdy nevyplatí, je možné okamžitě ukončit pracovní poměr v souladu s § 56 zákoníku práce a záležitost velmi pravděpodobně skončí u soudu.
Doporučuji proto ihned jednat prostřednictvím právníka, který pravděpodobně bude schopen se zaměstnavatel dojednat přijatelnou dohodu.