Počet stránek ve webu: 43.133

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Napsala jsem závěť prostřednictvím právníka. Rozdělení majetku (nemovitosti) se uvádí v šestinách. Lze omezit dědictví místo podílu v šestinách pouze částkou v korunách?

ODPOVĚĎ:
V případě, že pozůstalost, jež je předmětem dědění dle závěti, tvoří nemovitost, pak dle mého názoru není možné stanovit jednotlivé podíly konkrétní částkou. Důvodem je skutečnost, že dědicové nemohou v tomto případě zdědit finanční obnos, protože pozůstalost neobsahuje finance, ze kterých by měl být podíl vyplacen. Nemovitost bude nutné rozdělit mezi dědice poměrně do spoluvlastnictví a jejich podíly zapsat na základě výsledku dědického řízení do katastru nemovitostí, kde se podíly určují zlomkem (v rámci dědického řízení se samozřejmě mohou dohodnout jinak, např. že nemovitost připadne jednomu z dědiců a ten ostatní dědice vyplatí dle velikosti podílů). Navíc hodnota dědictví (předmětné nemovitosti) není stálá a jistě bude jiná v domě úmrtí zůstavitele.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.