Otec zemřel a zanechal závět. Bohužel nevíme, co v ní stojí. Může naše matka závěť změnit a zacházet z pozůstalým majetkem, jak se jí zlíbí? Prodala rodinný dům RD. Jsme 2 dcery, odmítá vyplatit každé jednu čtvrtinu. Má na to právo? Otec chtěl, abychom jsme si později rozdělily se sestrou vše na půl.

ODPOVĚĎ:

Notář (soudní komisař) v rámci dědického řízení zjišťuje, zda zůstavitel zanechal závěť. Pokud nechal závěť uložit u notáře, soudní komisař ji v centrálním registru závětí nalezne a bude v dědickém řízení dle ní postupovat. Jestliže však např. Vaše matka závěť neuloženou u notáře zapře či bude tvrdit, že ji ztratila, a svědkové závěti její sepsání popřou, bude takřka nemožné v dědickém řízení prokázat vůli zůstavitele. Dle nejvyššího soudu je k prokázání poslední vůle zůstavitele nutné předložit fotokopii závěti a vyslechnout svědky závěti, kteří potvrdí poslední vůli zůstavitele.

Z Vašeho dotazu však nevyplývá, zda již dědické řízení proběhlo, a z jakého titulu byla matka oprávněna nakládat s celou nemovitostí (prodat ji). Jestliže již dědické řízení proběhlo a Vám není znám jeho výsledek, můžete požádat příslušný soud o nahlédnutí do spisu, kdy však musíte prokázat tzv. právní zájem, tedy že jste nepominutelnými dědici po zemřelém (rodnými listy). Pokud jste dle rozhodnutí o dědictví zdědili část domu, pak bude prodej domu neplatný (jakožto spolumajitelé musíte podepsat kupní smlouvu) a můžete se domáhat neplatnosti kupní smlouvy. Vzhledem k tomu, že mi však není znám bližší stav věci, nebudu zde již rozebírat případné další eventuality, kterých mohlo nastat nesčetně.