Mám 2 dcery a ženu, která děti nemá (první manželka zemřela). Mou mladší jí uznali, vychovávala ji od 9 let. S manželkou jsme členy bytového družstva. Protože jedna dcera s manželem nám přispívá na nájem, chceme členská práva po naší smrti převést pouze na ně, vše ostatní oběma dcerám. Druhá dcera souhlasí. Jak to ošetřit v mé a manželčině závěti? Děkuji Pavel.

ODPOVĚĎ:
V závěti musíte ošetřit věc tak, aby všechny děti dostaly svůj zákonný díl, tedy minimálně čtvrtinu toho, co by dědily, kdyby závěť sepsána nebyla. V závěti můžete uvést, kterému dítěti jaká konkrétní část majetku připadne nebo můžete se všemi dětmi sepsat formou notářského zápisu tzv. dědickou dohodu, kde se se všemi dětmi formou dohody domluvíte, komu, co a kolik připadne. Můžete tedy jedné dceři takto odkázat i členský podíl v družstvu.