Máme společné jmění manželů, ale manželství je bezdětné a manžel děti nemá, pouze já mám již dvě dospělé děti, o které jsme se od jejich dvou a čtyř let starali spolu. Posloupnost dědictví ze zákona je jasná (v jeho případě jeho polovina a z druhé poloviny jeho třetina; v mém případě má polovina a z druhé poloviny má čtvrtina, zbytek jeho rodiče, popř. sourozenec).

Kdybychom chtěli dědictví ze závěti - šlo by tímto vynechat manželovi rodiče, popř. sourozence? Nebyli by rodiče případně sourozenec jako nepominutelný dědic a když, dalo by se tomu závětí, popř. osvojením dětí a za jakých podmínek vyhnout? Děkuji mnohokrát.

ODPOVĚĎ:
Jedinými neopomenutelnými dědici jsou děti. Pokud manžel děti nemá, může svůj majetek odkázat závětí komukoliv, dědicové v další dědické skupině nezískávají status neopomenutelných dědiců.